[LRT] Heraldica Magnifica
Seria wydawnicza: Loża Rycerzy Teutońskich

HERALDICA MAGNIFICA

DIE BESCHREIBUNG DER HERALDIK DER LOGE

ÚRE ŠRIFT IK ÚRES LOGENHERALDIKE

Heraldyka lożowa zasługuje na uporządkowanie i usystematyzowanie. Jest przede wszystkim inna niż ta, którą znany w świetle dnia codziennego. Nie ma tutaj standardowych tarcz, płaszczy, koron rangowych, labrów, czy chwostów. Występują natomiast symbole, tajemne znaki. Oto opis stosowanych w Loży herbów.
777d6DW9.jpg
Herb ten stosowany jest od chwili Reaktywacji LRT, czyli od 17. lipca 2011 roku. Na okrągłej, czarnej tarczy widnieje godło- złoty, teutoński, wspięty lew, symbol cesarski i królewski, oznaka godności, chwały, potęgi i szlachetności, a zwłaszcza siły i męstwa. Tarcza otoczona jest wieńcem laurowym, wręczanym każdemu zwycięscy turniejowych potyczek. Laur przypominać ma o splendorze i sławie przodków, którzy wysławili się w obronie Teutonii w rozlicznych bitwach, które nękały Wyspy w odległej przeszłości. Laur ma być również zachętom dla adeptów Sztuki Rycerskiej, by postępowali, jak ich przodkowie.
Kolejny herb jest obecnie częściej stosowany. Jest to standardowa, czarna, rycerska tarcza z wspiętym lwem, jako godłem. Pod tarczą znajduje się szarfa. Czerń w obu herbach symbolizuje z jednej strony czyhające zewsząd zło, z drugiej strony mrok niewiedzy. Jest to nawiązane do Fulgencjusza Walecznego (aspekt fizyczny, siła, honor) oraz Eryka z Marduk (aspekt duchowy, spryt, mądrość). Herb wykonany został przez twórcę, którego imię i nazwisko zostało już zapomniane, pewnym jest, że nie należał do Braci i Sióstr LRT.


uH7i9JHR.png
damtLnL1.jpg
Herb widoczny po lewej stronie wykonany został przez pana Adama Jerzego Cartonwhisky i zaprezentowany 20. września 2014 roku. Na białej tarczy (biel to symbol niewinności, takiego koloru był również płaszcz Fulgencjusza Walecznego) widnieje złożone godło. W tle widzimy purpurowy krzyż, który miał na sobie Fulgencjusz podczas bitwy pod Argon Cux z Trzyczaszkowinami. Na krzyżu ułożono trzy miecz, bądź według innej interpretacji - sztylety, reprezentujące zdrajców w szeregach Fulgencjusza, którzy zamordowali go podczas wspomnianej wyżej bitwy. Przy brzegach tarczy znajdują się trzydzieści trzy 1 kwiaty róży, które miały wyrosnąć na grobie wojownika.
Kolejny herb jest większą, majestatyczniejszą wersją poprzedniego. Podobnie, jak poprzedni został wykonany przez pana Adama Jerzego Cartonwhisky i zaprezentowany 23. września 2014 roku. Tarcza opleciona jest mitycznym wężem Uroborosem, symbolem nieskończoności i wieczności. Tarczę podtrzymują dwa, ukoronowane lwy. Całość nakryta jest czerwonym płaszczem (czerwień to symbol gotowości do walki, przelania krwi za Ojczyznę). Całość zwieńczona jest Okiem Boskim, symbolem najwyższej doskonałości.
Ewr8F834.jpg
1. Trzydzieści trzy - symbol doskonałości
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
3 192,00 lt
Ten artykuł lubią: Torkan Ingawaar, Mateusz von Lichtenstein-Iontz, Marek von Thorn-Chojnacki, Adam Jerzy Piastowski, Krzysztof Kura, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
No, wspaniałe herby. Brawa
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Gratulacje dla Adama za wykonanie herbów :) Bardzo fajne opracowanie gratuluję.
Permalink
Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki
no naprawde bardzo ładne są :)
Odpowiedz Permalink
Albert Felimi-Liderski
Wspaniały artykuł, fajna stopka. Polecam.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Mam nadzieję, że chociaż troszkę przyczynię się do reaktywacji Loży Rycerzy Teutońskich, dzięki czemu nastąpi zwiększona aktywność w tej instytucji oraz chęć działania wszystkich jej członków, a być może pozyskanie kogoś nowego ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.