Odwiedź Wolne Miasto Złoty Gród!
Seria wydawnicza: Nowa Teutonia

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Czy to kolejna secesja? Może tenutariusz królewski Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán oszalał i poszedł śladami szalonego Rolanda Heacha? Postanowił wprowadzić w życie opiewane w swoich prozatorskich dziełach dzikie żądze władzy? Nic z tych rzeczy! Niewątpliwą atrakcją stolicy Nowej Teutonii jest nader ciekawy wycinek jej historii- okres ogłoszenia secesji przez miasto. Każdy powinien odwiedzić dom Wielkiego Mera Złotego Grodu, który nagle z dnia na dzień stał się niewątpliwą atrakcją Rejencji.
u91qZmjF.jpg
Słynna już na całą Sarmację kamienica przy ulicy Różanej
Oddajmy głos historii, która wydarzyła się nie tak dawno. Roland Heach (znany również jako Akademik Tradycja Wileński) objął funkcję tenutariusza królewskiego na mocy Postanowienia Króla Teutonii z 25 czerwca 2014 roku. Czy jakikolwiek Teutończyk mógłby powiedzieć złe słowo o Heachu? Był tytanem pracy, drugim (po diuku Kwazim) biurokratą Królestwa, z ochotą wykonywał wszystkie papierkowe prace, wyliczał pensje, prowadził rejestry, czyli wszystkie mało twórcze zadania, którym niewielu chce się poświęcić z zapałem.

Niestety wszystko nagle się zmieniło. Dnia 26 września 2014 roku książę Tomasz Ivo Hugo stwierdził utratę obywatelstwa przez Heacha na skutek zrzeczenia się go. Na dodatek dwa dni później w swojej kamienicy na ulicy Różanej Roland ogłosił i proklamował niepodległe Wolne Miasto Złoty Gród. Deklarację do drzwi jego kamienicy przybił Brzetyslav Sukces Dupostrzał Zwell (obecnie cudzoziemiec po wielu operacjach płci i zmianach danych personalnych).
W mieście pojawiły się głosy, jakoby były tenutariusz królewski oszalał. Władze sarmackie, jak i teutońskie nie wzięły jednak akcji Heacha za oznakę szaleństwa. Swoje potępiające orędzia wyrazili król Mateusz Wilhelm oraz król- senior Łukasz August, powołujący się na czasy początków Królestwa Nowej Teutonii.

Tymczasem Heach wraz z Brzeyslavem, zamknięci w zabytkowej kamienicy, wyrzucali przez okna kolejne ulotki propagandowe, w których między innymi nadali kanclerz Karolinie diuczessie von Lichtenstein status persona non grata dnia 30 września 2014 roku. Ustanowili fikcyjne struktury swojego państwa z wielkim merem i konsylium na czele.
m0WHSD1n.jpg
Stary Rynek z widokiem na ulicę Różaną

Kilka dni później mieszkańcy Złotego Grodu odkryli, że kamienica Roladna Heacha jest pusta, a sam "wielki mer" gdzieś zniknął. Decyzją rady miejskiej postanowiono przekształcić kamienicę na Różanej w miejsce pamięci po całkiem śmiesznym i niepoważnym zajściu w historii miasta. Kamienicę można zwiedzać za symboliczną opłatą, gdzie każdy może zapoznać się z krótką historią Wolnego Miasta Złoty Gród i biografią jego założyciela.

Dlaczego w ogóle Roland Heach zrobił to, co zrobił? Może rzeczywiście był szalony, a może teutoński gen jest nierozerwalnie powiązany z secesją i buntem.
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
8 229,00 lt
Ten artykuł lubią: Andrzej Fryderyk, Yutte Pónkrokk, Michel von Vincis-d’Agnou, Paulus Buddus, Karolina Aleksandra, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Siergiusz Asketil, Adam Jerzy Piastowski, Konrad Jakub Arped-Friedman, Marek von Thorn-Chojnacki, Helwetyk Romański, Laurẽt Gedeon I, Krzysztof St. M. Kwazi, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Jack von Horn, Gotfryd Slavik de Ruth, Ivan von Lichtenstein.
Komentarze
Paulus Buddus
bardzo dobry artykuł, zresztą jak każde Twoje :) mądre i przemyślane :)
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Dziękuję za takie miłe słowa :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Może kiedyś pojawi się w granicach Teutonii jakiś badacz z wykształceniem biologicznym, który przeprowadzi odpowiednie badania genetyczne wszystkich mieszkańców mogących potwierdzić lub zaprzeczyć istnienie tych chromosomów DNA... A może lepiej nie, bo znajdzie coś tam coś gorszego ;)
Odpowiedz Permalink
Konrad Jakub Arped-Friedman
Potwierdzam, artykuł dobry.
Jestem na tak i daję serduszko.
Odpowiedz Permalink
Jack von Horn
Już kiedyś było jedno Wolne Miasto (Danzig). I do czego to doprowadziło?
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Faktycznie pamiętam te wydarzenia. Kurcze na moich oczach, tworzyła się historia tego momentu. Pewnie jakiegoś dnia, TIH zajmie się tymi wydarzeniami...
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.