Miasta Nowej Teutonii
Seria wydawnicza: Nowa Teutonia

xtnRWGih.jpg

Nowa Teutonia należy do jednej z czterech rejencji (obok Slavii, Ednerasji i Loardii). Jest również jedną z najpiękniejszych krain całego Królestwa, jeśli nie całej Sarmacji. Realna historia Nowej Teutonii rozpoczyna się 16 grudnia 2006 roku. Założycielami mikronacji byli król Łukasz August i cesarz- senior Jakob. Po zjednoczeniu Marchii i Królestwa w 2009 roku najważniejszym miastem nowoteutońskich ziem aż do reformy administracji terytorialnej pozostawał Złoty Gród. W 2014 roku wrócono pamięć o dawnych grodach ulokowanych na terenie obecnej Rejencji.
5Fm86ECM.jpg
Złoty Gród (niem. Goldenestadt, teu. Goldene Štata) należy do najstarszych miast Nowej Teutonii. Został założony przez dowódcę teutońskich kolonizatorów Fryderyka markiza van der Warten w 1686 roku. Jego neobarokowy i klasycystyczny styl architektury przyciąga corocznie tłumy turystów. Królewskie Miasto jest siedzibą króla Teutonii i najważniejszych urzędników z jego otoczenia. Nazwa miasta jest powiązana z legendą, w której pierwsi osadnicy, którzy wylądowali na towoteutońskich wyspach, odkryli, że Rzeka Ulstruna jest złotonośna. Wybudowali u jej ujścia pierwszą wioskę, która z biegiem czasu rozrosła się w miasto. Ponoć nawet dziś można wyłowić z tej płytkiej rzeki kawałki drogocennego kruszcu. Ciekawostką jest, że miasto pierwotnie nazywano Nowym Rgoeim, czego dowiadujemy się ze starych aktów. Najważniejsze zabytki miasta to Stary Rynek oraz ulica Mateusza Wilhelma, na której znajdują się pałace fabrykatów i arystokratów, a także mnóstwo kamienic w synkretycznym stylu architektonicznym, który łączy w sobie elementy gotyku, baroku, empire i klasycyzmu.
Jakobstadt dawna stolica Księstwa Sangrii nosi swoją dumną nazwę po cesarzu- seniorze Jakobie. W obrębie miasta można odnaleźć wiele zabytków związanych z tą ważną w historii Teutonii postacią. Niemal co trzecia nazwa ulicy nawiązuje do założyciela Cesarstwa np.: główna ulica to Jakob- Štrakka, ulice prostopadłe to niej o np.: Empor- Jakob- Štrakka, Emporrak- Jakobs- Štrakka, Teutonie- ond- Jakob- Štrakka. Czy można zarzucić mieszkańcom Jakobstadtu szaleństwo na punkcie postaci cesarza- seniora? Z pewnością tak...
SzM1d40L.jpg
M07mFW07.jpg
Vargandia jest drugim najstarszym miastem Rejencji. Przyćmiewa swoim blaskiem inne grody (niektórzy twierdzą, że Vargandia jest piękniejsza od Królewskiego Miasta). Najważniejszym zabytkiem Vargandii jest Plac Jedności. W jego centrum stoi kolumna zwieńczona wyobrażeniem Teutonii. Pomnik ten wzniesiono w 2007 roku, jako wyraz pragnień Teutończyk marzących o zjednoczonym kraju. Ponoć pomnik Matki Teutonii
potrafi spełniać życzenia, zwłaszcza te związane ze znalezieniem drugiej połówki- wystarczy tylko potrzeć dłonią podstawę kolumny.
Arahlen to dziś tylko ponury pomnik dawnego kataklizmu, w wyniku którego miasto opustoszało. Potężny wybuch jądrowy zniszczył przepiękną kolonialną zabudowę grodu, pozostawiając po sobie tylko ruiny i zgliszcza. Postanowiono nie odbudowywać miasta, które służy dziś jako pomnik atomowej potęgi i stanowi przed nią przestrogę.
TI932226.jpg
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 330,00 lt
Ten artykuł lubią: Krzysztof St. M. Kwazi, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Adam Jerzy Piastowski, Avril von Levengothon, Andrzej Fryderyk, Paulus Buddus, Marek von Thorn-Chojnacki, Zbyszko Gustolúpulo.
Komentarze
Krzysztof St. M. Kwazi
Ja Ci dam "trzęsienie ziemi"... Miasto Arahlen - owszem - zostało zniszczone przez kataklizm, ale bynajmniej nie naturalny!
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
A no widzisz, jeśli chodzi o Nową Teutonię trudno jest cokolwiek znaleźć, bo chyba nikt nigdy nie zarchiwizował stron KNT (jeśli tak, byłbym szczęśliwy), dlatego puściłem nieco wodze fantazji. Popuściłbym je jeszcze bardziej, ale wiem, że strażnik historyczno- geograficznej poprawności by mnie zabił :*
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
Ależ ja wszystko mam ;) Poza tym informacja o której mówię jest dostępna do dzisiaj w Internecie - w serwisie web.archive.org oraz w którejś z sarmackich gazet (Helwetyk ją znalazł, chcąc odpowiedzieć na pytanie w konkursie).

Alahlen zostało zniszczone w wyniku wybuchy jądrowego.

Chyba o każdym mieście napiszę coś szerzej w oddzielnym artykule.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Materiały, które mi wysłałeś są wspaniałe :) Przydadzą się do opracowania historii KNT w następnym artykule.
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
Przy czym te materiały wymagają pewnych korekt i uściśleń, dlatego nie zostały do tej pory opublikowane na stronie TIH.
Odpowiedz Permalink
Calisto Norvegicus-Chojnacka
Cieszę się, że działania GiSu są dostrzegane nawet za wielką wodą :) Mam nadzieję, że również Sclavinia i Baridas się na nas będą wzorowały i w konsekwencji zyskamy bardzo dobre opracowanie tyczące miast całej Sarmacji. Wszystkim nam to wyjdzie na dobre :)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
A tak w ogóle nazwa Goldenestadt pochodzi ze języka enderaskiego, a nie żadnego niemieckiego :D
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
:(
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Witam
Czasami to i ja nie ogarniam tego wszystkiego.
Jest tak wiele informacji w głowie Kwaziego, i nigdzie indziej tego nie znajdziesz...
Nie mniej Vladek jak zwykle ładnie i przystępnie to opisałeś :)
Permalink
Michaś Elżbieta II
To nie był wybuch jądrowy, piecyk gazowy pierdolnął w Sztadopiece miejskiej.
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.