Wojenny klimat w Grodzisku
Seria wydawnicza: Święta

3khD5wOZ.jpg


W
niedzielę odbyły się uroczystości związane z trzynastoleciem Sarmacji, chociaż, jak wiemy, to wczoraj wypadała rocznica. Oprócz uroczystości książęcej odbyło się również wiele innych, prowincjonalnych lub klubowych. W Grodzisku można był przed rozpoczęciem oficjalnego przyjęcia JKM odwiedzić piknik historyczny i wernisaż organizowany przez BTA, a nawet przelecieć się antykami w starych barwach lotniczych Baridasu i Teutoni. W związku ze wczorajszymi drobnymi komplikacjami dopiero dziś opisujemy atrakcje, które czekały na Sarmatów odwiedzających Grodzisk przed godz. 19.00

U3Tlg7N1.jpg
Albatros D.III

Już od godz. 10 można było spotkać się z emerytowanymi lotnikami, wsiąść do stymulatora starych maszyn i poćwiczyć swoje umiejętności strzeleckie, a także przywdziać mundur lotnika. Nieco później rozpoczęły się loty myśliwcami - jednopłatowcami: Supermarine Spitfire Br-44 produkcji angielskiej, oraz Konge Te-12 produkcji teutońskiej, a także dwupłatowcami: Albatros D.III pochodzącym z Austro-Węgier i Aryo Br-78 skonstruowanym przez baridajskich inżynierów. Przeloty rozpoczynały się na ogół spokojnie, a następnie, w zależności od woli pasażera, można było przeżyć epickie ewolucje powietrzne, niczym pilot uciekający przed ostrzałem, lub po prostu obejrzeć Grodzisk z góry. Śmiałkowie mogli także (pod bacznym okiem naszych instruktorów) usiąść za sterami dwupłatowca ćwiczebnego Terrus Sc-12 M i wykonać swój własny pierwszy (lub kolejny z rzędu) lot jako pilot. Wśród śmiałków znalazł się między innymi Julian Fer, a i Sławomir Chojnacki de Ruth zdecydował się na lot.


8W1EOJ76.png
Terrus Sc-12 M - wersja ćwiczebna
O godzinie 13.00 rozpoczął się wernisaż wystawy - punkt kulminacyjny programu, na który większość czekała. Odwiedził nas Adunaphel Kovall - sekretarz Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego GiSu. Goście mogli obejrzeć stare maszyny lotnicze Baridasu i Teutonii, w tym również lekkie bombowce b-14. Dopiero nieco później przyleciał na grodziskie pola długo wyczekiwany teutoński bombowiec b-58, który wykonał dwa loty - pierwszy pokazowy, a podczas drugiego można było spróbować swoich sił w spadochroniarstwie.
44J8A9y6.jpg
Teutoński bombowiec b-58
cylm0V1f.jpg
A tu nasi spadochroniarze :)Impreza zakończyła się ok. godziny 19.00, aby goście mogli odwiedzić również bal książęcy. Przed zakończeniem jednak odbył się krótki pokaz akrobacji.


cBbX139s.jpg
Można było między innymi zobaczyć ewolucje starych i nieco nowszych maszyn...

Niektóre z naszych maszyn:


4D1pui5m.jpg
Baridajski bombowiec Ar Z23
1f9C13XS.jpg
Aryo Br-78 również baridajskiej konstrukcji
9olsz920.jpg
Teutoński Konge Te-12
C2R79LQy.jpg
Chyba nieudany pokaz bombardowania... ;D
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Daniel January von Tauer-Krak, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
4 430,00 lt
Ten artykuł lubią: Daniel January von Tauer-Krak, Zoara Schlesinger-Asketil, Laurẽt Gedeon I, Adunaphel Kovall, Aga Jacobsen, Krzysztof St. M. Kwazi, Chinczykolus Ślązakus, Ignacy Urban de Ruth.
Komentarze
Adunaphel Kovall
Bardzo dobry artykuł. Ciekawie przedstawione maszyny latające :3 Czekam na następne opisy i artykuły.
Odpowiedz Permalink
Chinczykolus Ślązakus
Świetny artykuł, bardzo dobra relacja :) Normalnie żałuję że mnie nie było :)
Odpowiedz Permalink
Aga Jacobsen
Po tych zdjęciach również żałuję, że nie mogłam tego widzieć na żywo ;< Super relacja! ;)
Odpowiedz Permalink
Persywald Moncki
Na pewno będą jeszcze takie wystawy, więc nie martwcie się :)
Odpowiedz Permalink
Martes von Padors
świetny artykuł
Odpowiedz Permalink
Persywald Moncki
Dziękuję :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Krótki artykuł a tu tyle informacji. Bardzo dobry pomysł, czekam kolejnych równie udanych publikacji.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.