Park Stołeczny, Daniel Chojnacki, 28.05.2015 r. o 09:07
Czemu miałbym zagłosować ZA odkupem wsi prywatnych?

#1 Nieudana inwestycja

Sprzedaż siły roboczej, na którą miały mieć wpływ gospodarstwa prywatne, przynosi minimalne zyski.

#2 Pacta sunt servanda

Nie zmienia się reguł w trakcie gry. Gospodarstwa miały mieć formę obligacji rządowych - my płacimy za utworzenie gospodarstw, Rada Ministrów natychmiast dostaje pieniądze, my możemy produkować więcej, więcej zarabiając. Przeliczniki produkcji pracy zostały zmienione jednostronną decyzją rządu, przy czym nie chroniono praw słusznie nabytych. Nikt zdrowo myślący nie inwestowałby w gospodarstwa prywatne przy obecnych przelicznikach.

#3 Gospodarstwa zwiększają koszt sprzedaży pracy

Jednostkowy zysk sprzedaży siły roboczej jest minimalny, ale w odniesieniu do budżetu państwa gospodarstwa prywatne zwiększają koszty sprzedaży. Prawdopodobnie finanse publiczne długookresowo zyskają na wycofaniu się z systemu prywatnych wsi. Gospodarstwa stanowią niepotrzebny balast dla budżetu, a ich likwidacja powinna pozwolić ustabilizować finanse i zwiększyć wynagrodzenia funkcjonariuszy.

#4 Wykup gospodarstw może być fakultatywny

Rada Ministrów nie musi postanawiać o całkowitej likwidacji gospodarstw. Podejrzewam, że wielu obywateli - w tym mnie - zadowoli możliwość fakultatywnego odkupu wsi przez Radę Ministrów.

#5 Obywatel powinien ponosić koszty ryzyka

Należy jeszcze raz podkreślić, że sposób ukształtowania relacji pomiędzy obywatelem i państwem w sferze sprzedaży siły roboczej i inwestycji (wykupu wsi) jest absolutnie naganny. Już dawno temu należało zaprostestować przeciwko jednostronnemu ustalaniu warunków (dwustronnych relacji!) przez władzę. Tym niemniej, obywatele również ponoszą pewne ryzyko inwestycyjne. Myślę, że większość czułaby się usatysfakcjonowana wykupem wsi w równowartości 80% ceny ich zakupu.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tytus Aureliusz-Chojnacki.
Serduszka
2 996,00 lt
Ten artykuł lubią: Markus Arped, Persywald Moncki, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Antoni Rudnicki, Helwetyk Romański, Alfred.
Komentarze
Paulus Buddus
Czyli przepad v.2.... jeżeli to przejdzie... jakby nie patrzeć d... z tyłu...
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Przepad? Pierniczenie.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Tak na pierwszy rzut oka, wszystko wydaje się ok. Ale jak zawsze szczegół tkwi w detalach...zobaczymy jaki będzie wynik referendum :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.