Wieści ze Sclavinii

30b1yjm.png

[size=150%]Wieści ze Sclavinii nr. 2[/size]
……………

Konstytuanta pracuje nad Konstytucją
Uchwalenie Małej Konstytucji Królestwa Sclavinii umożliwiło stworzenie podstaw prawnych do działania lokalnego prawodawstwa sclavinskiego. W tym długotrwałym i żmudnym procesie będącym pewną gwarancją udziału Sclavinczyków w życiu Księstwa, należy wyszczególnić działania Jego Książęcej Mości Piotra II Grzegorza, który w sposób fachowy i zrozumiały pomaga nam w opracowywania dobrego i skutecznego prawa, które w zamierzeniu ma służyć Sclavinczykom.
W ramach tych procesów, JE Namiestnik Guedes de Lima przedstawił 15 listopada, oparty na podobnym dokumencie z 2008 roku projekt Konstytucji Królestwa Sclavinii. Dokument, pomimo ogólnego czasu śród tygodniowej nieaktywności i epidemii realiozy spotkał się jednak z dość wysokim zainteresowaniem ze strony deputowanych.
Kluczowymi zapisami projektu są utrzymanie urzędu Namiestnika, przywrócenie trzyosobowego Sejmu i dawnych symboli narodowych oraz określenie kompetencji poszczególnych organów. Na prośbę namiestnika, projekt preambuły oraz przysięgi namiestnikowskiej został przygotowany przez barona Staropodlaskiego. Autor w swoim zamierzeniu, pragnie w szczególny sposób uwydatnić odpowiedzialność władzy państwowej za losy narodu oraz wzbudzić w samym Narodzie poczucie odpowiedzialności i zapału do dalszej pracy.
Całość projektu jest dostępną na forum Konstytuanty. Ze względów merytorycznych i na szczególną prośbę Księcia, debata została przedłużona do niedzieli. Liczymy, że zostaną przyjęte możliwie jak najlepsze rozwiązania, służące mniejszości Sclavinskiej, jak również przynoszące korzyści z obopólnej współpracy z Sarmatami.

Musimy wziąć odpowiedzialność za Sclavinia Wiki!
Mikronacje, korzystając z wielu doświadczeń życia realnego, pragną w podobny sposób zachowywać dla potomnych istotne informacje, które wpływały na losy poszczególnych wspólnot wirtualnych. W przypadku Sarmatów i Sclavinczyków dobrą metodą do realizacji tego zamierzenia jest aktualizowanie i tworzenie zbiorów w serwisie Sclavinia Wiki.
Dla przypomnienia, jest to dosyć bogaty serwis, posiadający obecnie w swoich zbiorach 608 artykułów, tworzony głównie przez Sarmatów. Sama idea serwisu wypłynęła właśnie ze Sclavinii, jako pewnego rodzaju lokalne odzwierciedlenie zamysłu Micropedii. Jednak to właśnie dzięki sarmatom, serwis ten wzbogacił się o wiele cennych i rozbudowanych artykułów.
Poseł Michał August baron Staropodlaski, który zasłynął właśnie z inicjatywy wypromowania na nowo tej inicjatywy, złożył w Konstytuancie 17 listopada projekt uchwały o nałożeniu obowiązku publikowania artykułów w serwisie Sclavinia Wiki. Ten tytułowy obowiązek, według autora projektu miałby być narzucony na Namiestnika, który jednak w drodze rozporządzenia mógłby powołać odpowiedniego koordynatora i określić szczegółowe jego kompetencje. Dodatkowo projekt daje możliwość finansowania najaktywniejszych autorów, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozbudowy zbiorów w serwisie. Byłoby to nie lada atrakcyjne posunięcie, zwracające uwagę sarmatów. Zachęcamy do śledzenia debaty nad projektem w dziale Konstytuanty, gdzie również dostępny jest sam dokument.

i Sarmacji.

Gellonia i Starosarmacja w fazie odbudowy.
Na fali ogólnych tendencji zwyżkowych zachodzących w Księstwie Sarmacji, poszczególne prowincje przeżywają swoistą wiosnę pod względem zainteresowania sprawami lokalnymi.
Do Księstwa Sarmacji wracają Sclavinczycy, powstaje ich Królestwo, rozpoczyna pracę tymczasowy parlament- wszystko idzie do przodu. Podobnie dzieje się z Gellonią i Starosarmacją. Również tutaj należy podkreślić ogromną rolę jednej osoby- Księcia Seniora Piotra Mikołaja, który zwrócił uwagę na to, co dzieje się w prowincji i wyszedł konkretnymi projektami ewentualnych rozwiązań.
Za przyczyną Księcia Seniora, 10 listopada został a przyjęta Mała Konstytucja. Oprócz istotnych kwestii, określających skład i ogólne kompetencje Rządu Gellonii Starosarmacji, ciekawym rozwiązaniem jest wprowadzenie rejestru obywateli staro sarmackich, którym zajmuje się Premier. Można uznać to za prosty, aczkolwiek widoczny sposób determinacji władz tej prowincji w odbudowywaniu świetności tej pięknej i bogatej w historię prowincji.
Tego samego dnia, mieszkańcy Czarnolasu uchwalili Proklamację Czarnoleską. W społecznym akcie chęci odbudowy świetności tej Kasztelanii, określono jako punkt odniesienia dziedzictwo tego miasta, budowanego od 2006 roku.
Nie dziwi nas fakt, że na czele miasta stanął hrabia Jakub Bakonyi- sławny mieszkaniec tego miasta- czołowy przedsiębiorca i arystokrata. W programie odbudowy czytamy, że za główne cele mieszkańcy stawiają sobie: ponowne zaludnienie i promocję miasta, sformułowanie konkurencyjnej oferty gospodarczej miasta w systemie Złota Wolność oraz działalność historyczno- kulturalną, z uwzględnieniem aspektów geograficznych. Dodatkowo w dokumencie ustanowiono 9 listopada jako miejskie święto Odbudowy Czarnolasu.
Takie społeczne akty wyrażające chęć odbudowy nieaktywnych prowincji są z pewnością wielkim aktem mobilizacji dla całego społeczeństwa sarmackiego. W obliczu wirtualnego kryzysu związanego z odejściami starszych obywateli i brakiem nowych- takie inicjatywy z pewnością podbudowują nas wewnętrznie. Nam pozostaje mieć tylko nadzieję, że nie będą to krótkotrwałe zrywy- a zapał nie okaże się słomiany.

Skrót ze świata Kultury

? W konkursie na najciekawszy portret Księcia Piotra II Grzegorza, w ogólno sarmackim plebiscycie zwyciężył Piotr Mikołaj. Praca JKW zatytułowana „W gabinecie Księcia” przypadła do gustu 26 % głosujących sarmatów. Gratulujemy zwycięzcy i liczymy na więcej takich konkursów, które z pewnością pomagają ujawniać artystyczne talenty sarmatów.

? W ostatnim plebiscycie na Sarmatę Tygodnia zwyciężył Iwo Karakachanow. Zdobywając 56% głosów zdeklasował Jacka Koraba i Andrzeja Swarzewskiego. Zwycięzca znany jest ze swojej aktywności na polu kulturowo- satyrycznym (wydaje m.in. Tygodnik Wszeteczny) oraz samorządowej ( jest twórcą miasta Ciuad de Bravo, leżącego w Baridasie). Zwycięzcy gratulujemy!

? W ramach obchodów Święta Feru, burmistrz miasta, Pan Leszek Żółtowski de Ruth, zorganizował Bitwę na Rymy. Dla zwycięzcy tego flow festiwalu nagroda wynosi 10 tys. lt. Drugie i trzecie miejsce również jest nagradzane. Bardzo dobrze, że powstają tego typu inicjatywy , promujące aktywne, wirtualne życie w KS. Zachęcamy do wzięcia udziału.

? Kolejną ciekawą inicjatywą , podjętą również w ramach Święta Feru jest Konkurs Piosenki Żeglarskiej- napisz najlepszą szantę. Pomysłodawcy konkursu- burmistrz miasta i Zbyszko von Thorn- Browarczyk uzasadniają pomysł tym, jakoby w ferskim porcie było tak cicho, że nawet marynarze nie chcą śpiewać. Jedynym warunkiem jest to, aby w piosence nie było wzmianek o ciprofloksjańskich ciamajdach. Trzy pierwsze miejsca jak zwykle nagradzane. Zachęcamy!

? Ostatnią wzmiankę ze świata kultury zakończymy również z Feru. Tamtejsza władza hucznie obchodzi święto swojego miasta. Konkurs „Legendy Sarmackie”, którego ideą jest zebranie narodowych mitów i legend, również zachęca do wzięcia udziału. Trzy pierwsze miejsca jak zwykle sowicie nagradzane.


Od Redakcji:
Oczywiście jak zwykle mogło być więcej, ale żeby spełnić obietnicę, publikujemy już dzisiaj. W następnym wydaniu postaramy się wprowadzić rubrykę „ Gospodarka”. Miłego czytania!
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
0,00 lt
Nikt jeszcze nie lubi tego artykułu.
Komentarze
Jan Magov-Zaorski
No to będę czekał na rubrykę gospodarczą :) Jako Dyrektory DSC jestem wstanie udostępnić danie z rynków za oczywiście drobną opłatą
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Super!Rzetelne informacje!
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Wieści numer 3 na pewno już opiszą zakończenie prac nad Konstytucją Królestwa Sclavinii i rozpoczęciem wielu inicjatyw wzorowanym na Rzeczpospolitej...! :))
Odpowiedz Permalink
Zbyszko Gustolúpulo
Ja byłem jedynie inspiracją, pomysł w całości Leszka! :D

Szkoda, że o Grodzisku nie wspomniano, liczba mieszkańców zwiększa się, a urząd miasta zatrudnił cztery osoby! :)

Tak dalej!
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
Świetnie! (Jeżeli tylko mógłbym zasugerować skorzystanie z wersji logo na białym tle, o szerokości 600 pikseli…)
Odpowiedz Permalink
Helwetyk Romański
(Albo przynajmniej na białym tle, wycentrowanej. Tantiema numer 2. ;-))
Odpowiedz Permalink
Piotr II Grzegorz
Lubię to
Odpowiedz Permalink
Teodozjusz Azoramath-Arped
I ja!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.