Męczeństwo świętego Ivana
Seria wydawnicza: Sztuka Apollina

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
HALT!

Jeśli nie masz prostackiego poczucia humoru, a co więcej, dystansu do siebie, nie czytaj tego tekstu! Autor zaznacza również, że tekst nie jest wymierzony w jakąkolwiek osobę, ani w jakąkolwiek instytucję publiczną.

Autor chciałby również, żeby tekst wziął udział w konkursach rocznicowych Królestwa Baridasu.Evangelium Baridorum
9088y348.png

Przybycie św. Ivana do Almery
1
(1) A działo się to w dniach, gdy święty Ivan powrócił z Bialenii. (2) Przepłynął wiele mórz i przebył wiele lądów, albowiem w Bialenii lud był głuchy i zatwardziały na jego nauki. (3) Znalazła się tam jednak grupa wiernych, którzy otworzyli swe serca na światło wiary. (4) Z nimi to święty Ivany postanowił nawiedzić swą ojczyznę. (5) Mimo sztormów, które wywołał w swej pysze Wielki Onan, Wróg Wiary, łódź wylądowała w końcu w porcie almerskim. (6) Wśród wiernych, którzy z Prorokiem przybyli do Baridasu, był błogosławiony Brzetysław.

Nauczenie wśród ludu
2
(1) Nauczał tedy Ivan wraz ze swemi uczniami niewierny lud baridajski, (2) a znaleźli się tacy, których serca otworzyły się na światło świętej nauki (3) i odrzucili oni pokusy Wielkiego Onana, Pana Fałszywej Rozkoszy. (4) Rzekł Ivan do tłumów: Jeno ja jestem rozkoszą, albowiem jestem świętym kościołem, a wszystkie jego członki moje są. (5) I powiększała się wspólnota, a wielkie zasługi ku temu oddał błogosławiony Brzetysław.

Nawrócenie Markusa Namiestnika i spisek onanistów
3
(1) Ponoć światło wiary oświeciło również Markusa Namiestnika, wielkiego jawnogrzesznika Onana, (2) który przyjął na swym dworze świętego Ivana i jego uczniów i (3) odrzucił Fałsz. (4) Niestety znaleźli się i tacy pośród ludu, którzy zapragnęli upadku świętego Ivana. (4) Wpierw wodzili go na próby, (5) lecz święty Ivan dzielnie stawiał im czoła. (6) Gdy to zawiodło, słudzy Onana postanowili wydać uczniów i Proroka w ręce Siergiusza Piłata.

Bohaterstwo Adriena Wiernego
4
(1) Pojmano tedy świętego Ivana i uczniów jego (2) i postanowiono przed obliczem Siergiusza Piłata i Markusa Namiestnika. (3) Lecz przesłuchania i tortury nic nie dały, (4) a znalazł się wśród uczniów Adrien Wierny, (5) który chciał przyjął karę na klatę za swojego Mistrza. (6) I tak rzekł Siergiusz Piłat: Nie wiedzę winy w tym mężu sprawiedliwym, (7) ale ktoś ukarany być musi, (8) przeto umywam swe ręce.

Sąd nad św. Ivanem
5
(1) Tedy zakuli w kajdany świętego Ivana i powiedli go przed sądy (2) i drwili z niego (3) i jawnie grzeszyli w obecności jego. (4) I sąd wydał wyrok i skazano świętego Ivana na miesiąc więzienia.

Ostatnie słowo Proroka i cudowne nawrócenia
6
(1) Gdy wyrok już wydano, (2) święty Ivan powstał z tronu kaźni swojej (3) i tak przemówił do ludu: Niewierni i zaślepieni! Nie widzicie, że światło ze mnie wychodzi? (4) Ale wybaczam wam, bo ślepi jesteście, (5) a przyjdzie dzień mojego oswobodzenia (6) i przejrzycie na oczy swoje! (7) A w tym tłumie byli Vladimir, Roland i Kristian, (8) którzy służyli Wielkiemu Onanowi, (9) a usłyszawszy słowa Prorka, (10) nawrócili się, skończyli ze swemi jawnemi grzechami i wyruszyli w świat, by szerzyć Naukę Proroka.

Nadzieja dla wiernych
7
(1) A przyjdzie jeszcze dzień chwały świętego Ivana i jego świątobliwych uczniów, (2) którzy mimo prześladowań wyczekują swego Mistrza z wytęsknieniem.
Serduszka
12 279,00 lt
Ten artykuł lubią: Alfred, Yennefer von Witcher, Markus Arped, Daniel January von Tauer-Krak, Zoara Schlesinger-Asketil, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Antoni Rudnicki, Roland Heach-Romański, Sereus von Ahabejż, Gotfryd Slavik de Ruth, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Krzysztof St. M. Kwazi, Tomasz Mancini, Adrian Maksymilian Józef Alatriste, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Marek von Thorn-Chojnacki, Michel von Vincis-d’Agnou, Adam Jerzy Piastowski, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Siergiusz Asketil
LOL
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Prosze zglosic ten artykul do plebiscytu teutonskiego :D
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Jestem jak zawsze pod wrażeniem, tego co przeczytałem i co więcej spodobało mi się. Mam nadzieję że nie będę w mniejszości.
Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
No bym to przegapił.Będzie wersja z apokalipsą?
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Oczywiście, Apokalipsa według Rolanda.
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
To koniecznie z niecierpliwością czekam.:D
Odpowiedz Permalink
Herman Kolineusz
Świetne, nie mogę się doczekać apokalipsy.
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Uuuu widzę, że całe Nowe i Stare Testamenty zaraz zostaną na nowo spisane ;)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.