Na początku było nic...
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Teutonia. Jeden z czterech samorządów Księstwa Sarmacji, centrum teutonizmu, dom dla wielu zasłużonych Sarmatek i Sarmatów, ziemia, która wydała księcia Mikołaja Jana, kanclerzy i regentów, dom zamieszkały przez dumnych i walecznych Teutończyków, którzy niekiedy sprawiali mniejsze lub większe problemy władzom w Grodzisku. Mimo to Teutonia nadal jest częścią Rzeczypospolitej, a jej wkład w budowanie ogólnokrajowej kultury jest przeogromny.

Am Anfang war Nichts und dann Sardamacja.

Większa część teutońskiej historii związana jest z Sarmacją. Cesarstwo Sardamacji, bo tak nazywała się Teutonia, nim przyjęła dzisiejsze miano, powstało 29 lipca 2003 roku, choć pierwsze strony internetowe nowego organizmu państwowego pojawiły się już na początku miesiąca. Datę 29 lipca przyjmuje się więc w historii, jako datę umowną. Cesarstwo Sardamacji przyjęło miano Cesarstwa Teutonii dopiero we wrześniu 2003 roku.

Nie można pominąć oczywiście Ojca Założyciela Jakoba, który wówczas był tylko bardzo młodym pasjonatem mikronacji. Z opisów pierwszych miesięcy życia
zT08bibF.jpg
Herb Cesarstwa Teutonii
Teutonii, które zgromadzono w Teutońskim Instytucie Historii, można wywnioskować, że cesarz Jakob skupiał w swoim reku władzę absolutną i kierował z sukcesami polityką zagraniczną swojego Imperium. Pierwsi politycy i znani obywatele Teutonii przybyli dopiero w listopadzie 2003 roku, wśród nich był pierwszy kanclerz Cesarstwa Konrad Henning. Pierwsze posiedzenie Senatu obyło się pierwszego dnia stycznia 2004 roku.

Der zweite Anfang, oder Sarmacja

Lipiec 2004 roku nie był szczęśliwym miesiącem dla młodego Cesarstwa. Polityczne napięcia i urlop cesarza Jakoba zbiegły się w czasie. Nieobecność władcy postanowili wykorzystać niektórzy obywatele, proklamując komunistyczną Republikę Bracką. Inna część obywateli pod przewodnictwem Karola Nosewicza oraz Przemysława Rogowskiego podjęła próbę obalenia monarchii i wprowadzenia republiki. Cesarz przerwał swój urlop i powrócił do państwa ogarniętego zamętem. Wywrotowcy nie zostali jednak ukarani. Monarcha w geście łaski z okazji pierwszej rocznicy proklamowania Cesarstwa darował winy rebeliantom, a sam Nosewicz został Namiestnikiem Koronnym Slavii.

Po burzliwym i obfitującym w wydarzenia lipcu doszło do kolejnego okresu marazmu. Nad Teutonią zapanowała cisza. Cesarz Jakob zadecydował o rozpoczęciu rozmów z władzami sarmackimi odnośnie inkorporacji. Rozmowy te prowadził w imieniu monarchy wspomniany już wcześniej Karol Nosewicz, mianowany regentem Cesarstwa (Jakob ponownie był nieobecny przez niemal cały sierpień).

Rozmowy ostatecznie zakończyły się podpisaniem Aktu Inkorporacji 30 sierpnia 2004 roku. Teutoński Instytut Historii podaje, że podpis w imieniu Teutonii i za zgodą JCW Jakoba złożył baron Nosewicz.

Tak zaczął się drugi początek Teutonii. Powstała Marchia Teutońska, organizm, którego kontynuatorem jest współczesne Królestwo Teutonii.

Należy tutaj zauważyć, że Teutonia, jako niepodległy byt państwowy, istniała tylko rok i trzydzieści dni, jedenaście kolejnych lat to historia Teutonii, jako samorządu Księstwa Sarmacji.

Gewitter und Vereinigung, oder der dritte Anfang

Maj 2006 roku zakończył okres ciszy w Marchii Teutońskiej. Napięcia, brak poszanowania dla tradycji i praw teutońskich ze strony Grodziska, ale również zbyt mocne słowa i gwałtowne reakcje obu stron konfliktu doprowadziły do tzw. Teutońskiego Maja. W wyniku tego wydarzenia część Teutończyków opuściła Marchię i proklamowała 16 grudnia 2006 roku Królestwa Nowej Teutonii, którego władcą został Łukasz August.

Po ponad dwuletnim okresie niepodległości Nowa Teutonia i Marchia zostały zjednoczone. Rozmowy mające na celu zjednoczenie rozpoczęły się jeszcze w 2008 roku. 18 marca 2009 roku książę Daniel Łukasz i król Łukasz August wydali wspólne oświadczenie odnośnie zakończenia rozmów. Podpisanie Aktu Inkorporacji nastąpiło 07 czerwca 2009 roku, co zakończyło historię Marchii i Nowej Teutonii, a dało początek zjednoczonemu państwu teutońskiemu w graniach Rzeczypospolitej Sarmackiej.

Pierwszym królem nowego państwa teutońskiego został Łukasz August. Po nim władzę przejął Michael von Lichtenstein, po którym Zgromadzenie Elektorów wybrało na króla Mateusza Wilhelma.

Im Laufe der Geschichte...

Historię Teutonii podzielić można na okres Cesarstwa, Marchii, Nowego Królestwa i Erę Pozjednoczeniową. Nie ma chyba drugiego takiego samorządu sarmackiego, który przeżył tak burzliwą historię pełną zawirowańA. Trzy początki Teutonii dały to, czym Królestwo jest dzisiaj. Po 11 latach nie można wyobrazić sobie Rzeczypospolitej bez tego germańskiego elementu składowego. Co przyniesie nam historia? Czy możemy przypuszczać, że nastanie kiedyś Czwarty Początek? W obliczu Rocznicy nie myślimy o przyszłości! Świętujmy!


A. Tylko Wandystan może konkurować z Teutonią pod tym względem.

Germanizmy: Anfang - początek, Nichts - nic, Gewitter - burza, Vereinigung - zjednoczenie, im Laufe der Geschichte - w toku historii, dann - później, potem.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Markus Arped, Gotfryd Slavik de Ruth, Mateusz Wilhelm.
Serduszka
9 496,00 lt
Ten artykuł lubią: Yennefer von Witcher, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Krzysztof St. M. Kwazi, Zoara Schlesinger-Asketil, Marek von Thorn-Chojnacki, Tomasz Mancini, Irmina de Ruth y Thorn, Markus Arped, Wojciech Wiśnicki, Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Mateusz Wilhelm, Andrzej Fryderyk.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
Pięknie napisane.
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Wspanialy artykul Vladimirze :)
Odpowiedz Permalink
Markus Arped
Artykuł naprawdę przedni, więc leci serduszko i dotacja, ale nie zgodzę się z jednym zdaniem, a mianowicie z: „Nie ma chyba drugiego takiego samorządu sarmackiego, który przeżył tak burzliwą historię pełną zawirowań”.

Po przykłady nie trzeba sięgać daleko — Baridas. Początkowo niepodległa republika, która przeżyła swój epizod w Pakcie Leblandzkim, następnie republika w unii z Dreamlandem, potem znów niepodległa republika, która tworzy m.in. z Solardią Konfederację Juweńską, potem niepodległa monarchia, potem chwilowy rozłam: monarchia w unii w Sarmacją i „niepodległa” republika Kordiana Męczyszczykiewicza („dwa Baridasy”), jeden, monarchistyczny Baridas w unii z Sarmacją, eksperyment z anarchistycznym Baridasem, bez jakichkolwiek władz i w ramach unii, a następnie znów monarchistyczny Baridas w unii. Trzeba to kiedyś dokładniej spisać. :-)

Zresztą, Sclavinia też miała burzliwą historię — temu chyba nikt nie zaprzeczy, ale jej już w takich szczegółach nie znam.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
No to pochwalcie się swoją historię... :*
Odpowiedz Permalink
Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni
Za podróż w przeszłość zawsze dam serduszko. Tym bardziej, że ten artykuł pomaga w przejrzysty i prosty sposób przyswoić skomplikowaną historię Teutonii :)
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Wielkie gratki dla autora za napisanie tak ciekawego i przejrzystego artykułu :) Spory kawałek historii w pigułce.
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Wielkie gratki dla autora za napisanie tak ciekawego i przejrzystego artykułu :) Spory kawałek historii w pigułce.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Nie ma co ukrywać że mamy burzliwą i ciekawą historię :)
Nie jednokrotnie staramy się wam ją pokazać, w różnych aspektach i wydaniach.
Permalink
Martes von Padors
ważne by o historii pamiętać
Odpowiedz Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
@Karol - gdzieś na obrzeżach świata żywych krąży jeszcze Patryk Kroll, a JCW Jakob pojawia się czasem na IRCu.
Odpowiedz Permalink
Król Patryk I Labacki
Potwierdzam ja żyje i nawet mam się dobrze choć realioza ciągle mnie dopada ;]
Permalink
Krzysztof St. M. Kwazi
Obawiam się, że z osób pamiętających 2004 rok, pozostałą tylko nasza czwórka.
Odpowiedz Permalink
Król Patryk I Labacki
Ma ktoś jeszcze kontakt z Konradem Henningiem? Gdyby jego namówić do powrotu to byłoby nas 5 :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.