Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 24.07.2015 r. o 13:54
Bitwa pod Czarnym Lasem 1024r.
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

70KvK9tl.png

Bitwa pod Czarnym Lasem starcie zbrojne w dniu 12 maja 1024r. pomiędzy wojskami Księstwa Slavii pod wodzą Księcia Wręcedóbra II ( 1022-1024r. ) a armią normandzką pod wodzą Hrabiego Thergena z Ulfsen ( 1008-1025r.). Była to pierwsza z szeregu bitew stoczonych pomiędzy Księstwem Slavii a Hrabstwem Ulfsen lennem Królestwa Enderasji.
Oj51V621.jpg
Miniatura z XII w ukazująca bitwę pod Czarnym Lasem
Tło

Podłożem konfliktu były pretensje Hr. Thergena z Ulfsen do spłaty zobowiązań finansowych za udział w tzw. 12 Wielkich Bitwach; toczonych w latach 975-1017. Pomiędzy Księstwem Slavii a Królestwem Enderasji, w toku tej wojny Normanowie z Ulfsen jako lennicy Enderasji powinni atakować Slavian. Jednak w wyniku szeregu układów i przekupstw zachowali bierność . Po śmierci Księcia Dobromira III ( 1013-1022 ) w październiku 1022 roku na tron w Grodku, wstąpił pierworodny syn zmarłego monarchy Wręcedóbr II , wcześniej komes Srebrnego Rogu . Na wieść o tym w marcu 1023 roku Hrabia Thergen z Ulfsen wysuną szereg pretensji finansowych i terytorialnych pod adresem Księstwa. Rzekomo jako zaległości za trybut jaki otrzymywał od dotychczasowego Władcy . W początkowym okresie wydawało się że obie strony znajdą drogę do kompromisu ; jednak stopniowo Normanowie z południa zaczęli zgłaszać coraz śmielsze żądania. Ostatecznie na początku maja 1024 roku Hrabia Thergen z Ulfsen wtargnął na czele swoich wojsk do Księstwa i po przeprawie przez rzekę Sekrem kierował się na Grodek; ówczesną stolicę Slavii. Wojska Slavian dowodzone przez Księcia Wręcedóbra II oraz Komesa z Niellna- Gromisława , wyruszyły z Grodek na spotkanie Normanom.

Siły przeciwników

Wojska Slavian liczyły 8 000 żołnierzy (4500 piechoty, 2000 jazdy w tym 700 pancernych i 1500 łuczników ) i ok. 10 000 zbrojnego pospólstwa , a Normanów – ok. 7 000 (4 500 piechoty, 1 800 jazdy w tym 400 pancernych , 700 łuczników) i ok. 5 000 zbrojnego pospólstwa. W oddziałach normandzkich walczyli najemnicy z Enderasji i Trzyczaskowa ,a Slavian wspierały oddziały najemnych z Naservii i obecnej Nowej Marchii.

Przebieg bitwy

Starcie rozpoczęło się po południu i trwało kilka godzin. Slavianie byli znużeni marszem i upałem, a ich dowództwo nieudolne, natomiast Normanowie mieli świetnego dowódcę, który wybrał do walki znakomitą pozycję na stoku płaskowyżu i osłonił ją przed atakiem jazdy palisadą oraz wilczymi dołami. Pewna siebie slavińska straż przednia, składająca się z ciężkozbrojnych rycerzy pancernych , uderzyła na pozycję normandzką , wbijając się klinem w jej środek, ale po krótkiej walce została otoczona i zniszczona. Widząc to Książę Wręcedóbr II wprowadził do walki swe główne siły, co spowodowało chwilowy kryzys u Normanów, atakowanych ze wszystkich stron przez przeważającego liczebnie przeciwnika. W decydującym momencie bitwy Hr. Thergen z Ulfsen ze swym strategicznym odwodem liczącym 700 rycerzy uderzył na główne siły wroga, podczas gdy jego syn Hellgen zaatakował z lewej flanki , zamykając sporą cześć armii Slavian w okrążeniu. Oddziały Slavian pod wodzą Komesa z Niellna- Gromisława , pozostające na zewnątrz pierścienia okrążenia, usiłowały wywalczyć przejście dla sił głównych, lecz zostały odparte. Ostatecznie Slavianie rzucili się do ucieczki ścigani przez Normanów . Sam Książę zdołał zbiec z pola bitwy, jednak z powodu odniesionych ran w niedługim czasie po bitwie zmarł. W ręce zwycięzców po krótkiej ale zażartej wpadł cały obóz, z licznymi dobrami.
66ckZ7uK.jpg
Wspołczesna rekonstrukcja bitwy

Konsekwencje

Straty Slavian wyniosły ok. 7000 zabitych i rannych a Normanów ok. 2000 zabitych i rannych. Dalekosiężnym skutkiem tej bitwy była niepodległość Hrabstwa Ulfsen. Hrabia Thergen z Ulfsen przez całe lato pustoszył okoliczne treny i dopiero we wrześniu powrócił z łupami na swoje ziemie. Zmarł nieoczekiwanie w lutym następnego roku w trakcie miłosnych igraszek. Jego syn i następca Hellgen II (1025-1039r. ) zwany Krwawym ;W podzięce za zwycięstwo w pobliskiej miejscowości Fergo wybudowano w latach 1027-1032 zamek. Który to stał się stałą bazą wypadową do ataków na Slavię. W samej Slavii po nieoczekiwanej porażce i śmierci monarchy zapanował chaos, jako że Książę zmarł bezdzietnie. Rozpoczęły się poszukiwania nowego monarchy, dopiero w listopadzie zebrany więc komesów i starszyzn rodowych wybrał Pasibóra II ( 1024-1039r.) . Jako najbliższego żyjącego krewnego zmarłego władcy.
Bitwa była zapowiedzią ponad dwustuletniego konfliktu Slavii z Hrabstwem, co w konsekwencji doprowadziło do podboju Slavii przez Normanów.
W ocenie historyków konflikt stał się podstawą do szerokich zmian w Księstwie i otwarcia na świat zewnętrzny. Narzucony system feudalny dał możliwości szerokiego rozwoju Slavii po odrodzeniu w II połowie XIII w. Dzięki takiej koniunkcji wydążeń, nie ma cienia wątpliwości iż odrodzona Slavia potrafiła na nowo wzmóc dążenia do podbicia Enderasji.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Mateusz Wilhelm, Vladimir ik Lihtenštán, Karolina Aleksandra.
Serduszka
5 119,00 lt
Ten artykuł lubią: Zoara Schlesinger-Asketil, Yennefer von Witcher, Laurẽt Gedeon I, Vladimir ik Lihtenštán, Adunaphel Kovall, Tomasz Ivo Hugo, Karolina Aleksandra, Marek von Thorn-Chojnacki.
Komentarze
Krzysztof Czuguł-Chan
Nie pogrubiaj inicjałów! Używasz w ogóle podglądu przed publikacją?;(
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dziękuję za podpowiedz, już zrobiłem korektę:) i tak używam podglądu :P
Permalink
Mateusz Wilhelm
Dotacja + serducho. świetna robota
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Między nawiasami a tekstem pomiędzy nimi nie robimy odstępu (spacji) :)
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Doskonale napisane.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Cieszą mnie tak pozytywne opinie, zastosuje się też do podanych mi tu uwag.
To tylko początek wkładu mojej osoby w nasze obchody 12-lecia. Do końca lipca przygotowałem jeszcze kilka publikacji :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.