Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 28.07.2015 r. o 21:09
[TIH] 12 KaTe Kartka z Kalendarza cz.1
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
70KvK9tl.png
Z okazji 12-lecia Królestwa Teutonii, ma zaszczyt zaprezentować Kartkę z Kalendarza.
Na początek trochę faktów z historii przed internetowej, a urywających się pod lipcowymi datami.


1162 Urodził się Regen „Pogrobowiec”

Urodził się Regen Pogrobowiec, ostatni książę z dynastii Mieczowładów panujących w Slavii od około 460 roku , władca Księstwa Slavii w latach 1170-1201 , syn Księcia Męcimira II zwany „pogrobowcem” z racji urodzenia kilka miesięcy po jego śmierci. Sprawny administrator, miał talent do otaczania się sprawnymi i dobrymi doradcami. Nawiązał bardzo dobre stosunki z Księstwem Naservii; wznowił handel z Królestwem Enderasji. Za jego panowania Normanowie w 1175r. zdobyli Srebrny Róg; dzięki pomocy Naservii w roku 1175 zatankował ich ziemię. Nadawał liczne przywileje lokalizacyjne dla wsi. W roku 1201 przegrał bitwę z Normanami, i w konsekwencji musiał bronić Stolicy. Zmarł w wyniku ran odniesionych podczas oblężenia. Jego ciało zostało zbezczeszczone przez zdobywców, a jego rodzina wymordowana.

W6H16oMl.jpg
1249 Katastrofa budowlana w Marduk

Podczas pobytu króla Enderasji Kazydiusza V (1225-1249r.) na zaproszenie Namiestnika Południowej Temy ,z wielkim orszakiem w budynku kapituły w Marduk zerwała się stara i zapewne przegniła podłoga, powodując upadek i śmierć 60 osób w leżącym poniżej dole kloacznym. Siedzący w murowanej wnęce okiennej król został wciągnięty przez jednego z wpadających do zapadliska gwardzistów. W wyniku odniesionych ran, złamań kończyn i obfitego krwawienia; Władca zmarł w niedługim czasie.

1312 Spotkanie w Srebrnym Rogu

W Srebrnym Rogu Książę Łękomir IV (1309-1330r.) zawarł umowę z władcą Księstwa Sangrii Karolem „Twardym” (1297-1324r.). Karol zgodził się, aby siostrzeniec Łękomira – Męcimir „Rudy” został następcą tronu w jego Księstwie , jeśli on sam nie będzie miał synów. Księstwo Slavii zobowiązały się do udzielenia Sangrii pomocy przeciwko pozostałym państwom Nowej Teutonii. W konsekwencji Slavianie uzyskali podstawę do zbrojnej interwencje i częściowego opanowania wyspy w XV w.

WIpr1k7Q.jpg
1441 Rajnold „Żeglarz” wyruszył na pierwszą wyprawę

Rajnold „Żeglarz”(1391-1473r.) wyruszył z portu w Ruhnhoff w swą pierwszą wyprawę. Jej celem było znalezienie morskiej drogi do Natanii - po dopłynięciu do północnych krańców wyspy Hekatos, wyprawa w sierpniu 1441 roku dotarła do wybrzeża Natanii . Podróż ta była jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Teutońskich odkryć geograficznych. Zapoczątkowano tym samym okres odkryć geograficznych. W latach 1443-45 udał się jeszcze w II kolejne wyprawy do Natanii; w latach następnych docierał jeszcze ze swoimi wyprawami na południe wzdłuż wybrzeża.

1450 Urodził się Żyznobrody

Urodził się Żyznobrody, władca Księstwa Slavii panujący w latach (1477-1498r.). To za jego rządów w wydano pierwsze książki w Slavii. Zreformował kancelarię Książęcą, powołał pierwszego Kanclerza. Niestety to za jego panowania Slavia, utraciła swoje ziemie w Nowej Teutonii. Okres panowania Żyznobrodego zaznaczył się wielkim rozkwitem kultury, nauki i sztuki. Książę podjął decyzję o rozbudowie Zamku w Srebrnym Rogu i o postawieniu pierwszego stałego mostu na rzece Turentt . Zmarł 23 listopada 1498r.

1543 Zmarł Bertold „Laskonogi”

Zmarł Bertold Laskonogi, skryba królewski w Ruhnhoff, astronom, matematyk, lekarz, kapłan bogini Fruli. Był twórcą heliocentrycznej teorii budowy świata, która uważana jest za najważniejszą rewolucję naukową w dziejach ludzkości od czasów starożytnych. Jest często nazywana "przewrotem Laskonogiego". Autor pracy "O obrotach niebieskich" wydanej w 1553 roku w Ruhnhoff. Urodził się 19 lutego 1473 r.

KBhLxB87.jpg
1685 Urodził się Wulstan Grebart

Urodził się Wulstan Grebart,teutoński muzyk epoki baroku, jeden z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki. Skomponował "Mszę h-moll", 2 pasje - według św. Mateusza i św. Jana, ponad 200 kantat kościelnych i świeckich oraz utwory orkiestrowe i organowe. Był mistrzem muzyki polifonicznej. Po śmierci zapomniany, ponownie "odkryty" przez Feliksa Bartnego , który w 1829 roku w Srebrnym Rogu zaprezentował wykonanie "Pasji według Św. Wojciecha". Zmarł 28 lipca 1750 roku.

1706 Urodził się Jaromir Rosner

Urodził się Jaromir Rosner, teutoński optyk, zbudował pierwszy obiektyw z flintu i szkła kronowego, który dawał obrazy achromatyczne, to jest niezabarwione na brzegach. Był też wynalazcą teleskopu i konstruktorem innych przyrządów optycznych. W latach młodzieńczych służył w marynarce handlowej. Dopiero tam zdobyte doświadczenie jako nawigator, natchnęło go badań w tym kierunku. Był też znanym uwodzicielem, do grona jego kochanek zaliczano śmietankę dam ówczesnej stolicy. Zmarł 30 listopada 1761 roku.

OZT477Rk.jpg
1822 Wybuchła wojna Teutońsko-Surmalska

Rozpoczęła się wojna morska pomiędzy Cesarstwem Teutonii a Księstwem Surmali, będąca wynikiem toczącej się rywalizacji Teutonii i Surmali o dominację na południowych szlakach handlowych. Niestety porażki w bitwach morskich w cieśninie Erro w październiku 1822r. Oraz w bitwie pod Hootf Nolta w czerwcu 1823r. Doprowadziły do podpisania traktatu pokojowego 10 maja 1824 roku, we Gedanii. W wyniku jego postanowień Teutonia utraciła na rzecz Surmali znaczne szlaki handlowe i zobowiązała się do zapłacenia wysokiej kontrybucji. Zniosła też szereg ceł na towary importowane z Księstwa.

1894 Urodził się Dobrowoj Klaska

Urodził się Dobrowoj Klaska , ekonomista, polityk i historyk. W Cesarstwie Teutonii był posłem na Sejm w latach 1919-24 i ministrem skarbu w latach 1924-33. Zasłynął jako twórca Banku Kolonialnego i reformy pieniądza, nazwanej od jego nazwiska – reformą Dobrowoja W 1924 roku jako premier i minister skarbu dokonał gruntownej reformy walutowo-skarbowej, zlikwidował hiperinflację i wprowadził nową stabilną walutę – zieloną markę . Autor licznych prac z dziedziny ekonomii i historii - "Historia wsi w Enderasji ", "Idea ", "Wieś jako siła ". Zmarł 1 marca 1938 roku.

rNLKpvj4.jpg
1943 Zginął Lambert de Walker

Zginął Lambert de Walken , pułkownik i pilot. W trakcie przelotu na niskiej wysokości jego samolot, stracił nagle sterowność i runą do morza. Wsławił się lotem wokół Wirtuzaji w 1931 roku oraz samotnym przelotem w roku 1936 na samolocie RWD-5 z Srebrnego Rogu w Teutonii do Zommerland w Loardii . Był rekordzistą w długości lotu bez lądowania, w kategorii samolotów sportowych w 1933 roku - 20 godzin 30 minut, w okresie późniejszym między innymi komendant Cesarskiej Szkoły Pilotów w Złotym Grodzie i dowódca w 305 Ruhnhowskim Dywizjonie Bombowym. Urodził się 1 maja 1899 r.

Rejestr zmian

Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Jack von Horn.
Serduszka
5 431,00 lt
Ten artykuł lubią: Vladimir ik Lihtenštán, Zoara Schlesinger-Asketil, Marek von Thorn-Chojnacki, Irmina de Ruth y Thorn, Krzysztof St. M. Kwazi, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Rihanna Aureliuš-Sedrovski, Siergiusz Asketil, Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni, Jack von Horn.
Komentarze
Marek von Thorn-Chojnacki
Bardzo ciekawe informacje, świetnie napisane.
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Sławku,

Jak zawsze doskonale wszystko opisujesz. Zawsze miałeś ten zmysł historyczny. Jestem pod olbrzymim wrażeniem. Oby tak dalej :)
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Zapłon jest, prawda, wspaniały :D
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Staram się jak zawsze :)
Cieszy mnie że są wierni fani, którym się podoba.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.