Gazeta Teutońska, Adam Jerzy Piastowski, 12.02.2016 r. o 15:30
Kto ma wnioski ten ma troski

D
awno, dawno temu. Za 7 górami, za 7 lasami, za 7 dolinami i rzekami…

un25Lv1H.jpg

Pewien Teutończyk złożył stosowny wniosek do Prezydium Dworu Książęcego o nadanie mu herbu. Oj głupi ten, co myśli, że biurokracja zajmie dzień lub dwa. Jednak jak to zwykle bywa, po tygodniu ciszy człowiek zaczyna się niecierpliwić. Mowa tu o normalnym człowieku z Baridasu, Sclavinii czy z Korony, ale nie o Teutończyku. Obywatele Księstwa Sarmacji pochodzący z tej niewątpliwie urokliwej prowincji są z charakteru bardzo dumnym i uporczywym narodem. Nie znoszą bierności, zaciekle bronią własnego zdania, mają zawsze rację… Nawet, gdy nie mają racji. Ich spory, szczególnie z Gellonami zapisały się na kartach historii Księstwa i są nadal w pamięci wielu ich mieszkańców.

wCj6F7S7.jpg

Wydawać, by się mogło, że czekanie jest sprzeczne z naturą tych ludzi. Porywczość, stanowczość i temperamentność, gorąca krew jak nie raz mawiano. Albo Teutońska Furia jak mówią legendy. Wszystko to sprawia, że respekt i szacunek powinien cisnąć się na usta. Więc biada temu, kto nawet swojego złotego piórka nie uniesie żeby, chociaż odpisać na list słany pocztą konną. Oj biada temu, kto do końca tego tygodnia nie przychyli się pozytywnie do wspomnianego wniosku.

vaHXMTx1.jpg

Bo jak mawiają starsi z Teutończykami nie ma żartów „Ani w Boga wierzy, ani się diabła boi” tylko jak złapie, któregoś dnia to wrzuci do gara, ugotuje i zje na śniadanie. Jak mawiali Mościcki, Potocki, Paderewski, Witkiewicz, Kraszewski czy Prądzyński i być może inni. „Kto ma wnioski, ten ma troski” ;)

KONIEC
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tytus Aureliusz-Chojnacki, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
5 091,00 lt
Ten artykuł lubią: Roland Heach-Romański, Vladimir ik Lihtenštán, Gerald Klemens, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Andrzej Fryderyk, Krzysztof St. M. Kwazi, Yennefer von Witcher, Maxymilian Velmilla-Popow.
Komentarze
Vladimir ik Lihtenštán
Ja osobiście ufunduję napis ze złotych liter na wejściem do urzędu heroldii: Niech porzuci nadzieję (na szybkie załatwienie sprawy) ten, który tutaj wchodzi.
Odpowiedz Permalink
Gerald Klemens
Artykuł godny uznania. Szczególnie mi- nowemu obywatelowi.
Co racja, to racja. Na wszystko trzeba należycie zapracować :)
Odpowiedz Permalink
Marek von Thorn-Chojnacki
Biurokracja niestety jest wszechobecna
Odpowiedz Permalink
Ignacy Urban de Ruth
Czyta mi się to - na bieżąco interpretuję - cholernie przyjemnie. Bo biorę pod uwagę fakt niepodważalny. Sam jestem Teutończykiem. Heroldia jest forpocztą furii, śpiącym dumy Grendlem, znającym jednak słuszność hierarchii życia. Lepiej w z drewna przybytku złotym Pollinu oddać dłoń, niż w realu zemrzeć :P

if u know
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Ta jest... Najważniejsze, że pomogło :*
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Fajne i ciekawe. Tak o biurokrację nie jedna, sprawa się zatrzymała. Nie mniej mam nadzieję że teraz po takiej publikacji, sprawa ruszyła z kopyta :P
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.