Wielkie pucharowe emocje - Ormal i Angstrem grają dalej
Seria wydawnicza: Puchar SLP - 26 sezon

Za nami pierwsze dwie rundy zmagań w kolejnej edycji Pucharu Sarmacji. Na placu boju zostało już tylko 16 zespołów. Kto będzie liczył się w walce o trofeum?

Pierwsza Runda
W pierwszej rundzie, zwanej także kwalifikacyjną wzięło udział 14 drużyn - 5 z Drugiej i 9 z Trzeciej Klasy. Stawką było siedem miejsc w kolejnej rundzie. Najciekawiej zapowiadały się dwa dwumecze będą wewnętrzną rywalizacją między zespołami z najniższej klasy rozgrywkowej. Jednak tu Bariadas Eagle i NK Teplice dość pewnie poradziły sobie z rywalami odnosząc po dwa zwycięstwa. Najwięcej emocji przyniosła konfrontacja Ocelotów Nowy Czerwińsk z Dyskobolią Czarnolas. W pierwszym meczu Oceloty przegrały u siebie 0:2 i wydawało się, że losy dwumeczu są już rozstrzygnięte. Jednak w rewanżu występująca w Drugiej Klasie Dyskobolia jakby przeszła obok meczu. Nie stworzyła ani jednej akcji bramkowej. A Oceloty po 66. minutach odrobiły straty z pierwszego meczu, a w 89. minucie Cezary Kurpios dał piłkarzom z Nowego Czerwińska awans do kolejnej rundy.

Druga Runda
W kolejnej rundzie do walki o Puchar dołączyły pozostałe ekipy rywalizujące w Sarmackiej Lidze Piłkarskiej - 10 reprezentantów Ekstraklasy, 10 drużyn z Pierwszej Klasy i 5 ekip z Drugiej Klasy, które w pierwszej rundzie miały wolny los oraz 7 kwalifikantów z poprzedniej rundy (4 z Drugiej Klasy oraz 3 z Trzeciej Klasy). Jak to zawsze na tym szczeblu rywalizacji bywa w kilku parach nie mieliśmy większych emocji i faworyci bez problemu poradzili sobie z niżej notowanymi rywalami. Pewny awans do 1/8 finału zanotowali m.in. obrońca Pucharu FC Grodzisk, finalista dwóch ostatnich edycji Pucharu - FAN, czy mistrz SLP - Synowie. Najbardziej efektowne zwycięstwo zanotowali Republikanie Scholandia, którzy w dwumeczu rozbili drugoklasowe Galacticos Almera aż 10:1. Ale było też kilka bardzo zaciętych dwumeczów.
Największą sensację sprawił Ormal Altbork. Spadkowicz ze Średniej Klasy wyeliminował półfinalistę poprzedniej edycji Hetmana. W pierwszym meczu w Altborku Ormal niespodziewanie wygrał 2:1. W rewanżu Wojskowi postawili na ofensywę wystawiając trzech napastników. Jednak, żeby napastnicy mogli coś strzelić potrzebują podań, a tych zabrakło. Hetman w rewanżu u siebie nie stworzył żadnej okazji. Za to gościom udało się trafić do bramki i Ormal drugi raz pokonał grodziszczan i awansował do kolejnej rundy.
W równie trudnej sytuacji po pierwszym meczu znalazła się inna z pierwszoklasowych ekip rywalizujących z niżej notowanym rywalem. Piraci przegrali pierwszy mecz w Togerii z Heliosem 1:2. Mogli przegrać wyżej, bo Bakero przestrzelił jedenastkę dla togerczyków, a kontaktowa bramka dla Piratów padła dopiero w doliczonym czasie gry. Jednak dla losów rewanżu to trafienie było bardzo ważne. W Ferze gospodarze postawili na może nie najpiękniejszy, ale skuteczny futbol. Stworzyli tylko dwie sytuacje bramkowe, ale obie wykorzystali. Przy okazji nie dopuścili piłkarzy Heliosa do żadnej dogodnej sytuacji i z nawiązką odrobili straty z pierwszego meczu.
W innej parze doszło do emocjonującego starcia wiceliderów Ekstraklasy i Pierwszej Klasy. Szkoleniowiec Kumkwatów jeszcze przed dwumeczem ostrzegał, że postawi raczej na trening juniorów niż na walkę o awans za wszelką cenę twierdząc, że Grabarnia jest o wiele lepszą ekipą. I pierwszy mecz zdawał się to potwierdzać. Szkoleniowiec ekipy z Gnomii nie trafił z ustawieniem rywala i pomimo dość wyrównanego meczu (3-3 w szansach bramkowych) to ekipa Zombiakowa wygrała 0:2. Jednak rewanż w Grodzisku to już zupełnie inna historia. Grabarnia postawiła na obronę prowadzenia w dwumeczu za wszelką cenę, ale taktyka ta o mało się nie zemściła. Już w 15. minucie Kumkwaty strzeliły gola, ale pomimo dużej przewagi (5-0 w szansach dla wałbrzyszan) kolejne gole już nie padły i to Grabarnia awansowała dalej.
Wielu wrażeń dostarczyła także konfrontacja wielkich firm grających obecnie na zapleczu Ekstraklasy - Słoników i Koni. W pierwszym meczu w Margon po bardzo otwartym meczu obfitującym w sytuacje strzeleckie (aż 10 szans bramkowych) aktualny lider Pierwszej Klasy wygrał 2:1. W rewanżu obie ekipy stworzyły równie pasjonujące widowisko (9 szans bramkowych), ale tym razem gole już nie padły. Taki wynik dał awans Koniom, a Słoniki muszą obejść się smakiem, choć jeden gol w rewanżu zupełnie zmieniłby ich sytuację.
Aż 210 minut i pięć serii rzutów karnych było potrzebnych do wyłonienia zwycięzcy rywalizacji grającego w Ekstraklasie FC Auterra z drugoklasowym FC Bullace. Pierwszy mecz pomimo dość wyrównanego przebiegu (5-4 w szansach dla Auterry) zakończył się zwycięstwem ekstraklasowicza 2:0. I to pomimo powrotu drużyny Bullace do taktyki catenaccio. W rewanżu to jednak wicelider Drugiej Klasy zdecydowanie przeważał na boisku. W ciągu regulaminowych 90. minut Bullace odrobiło straty i sędzia zarządził dogrywkę. W tej wynik nie uległ zmianie i do rozstrzygnięcia losów awansu niezbędna okazała się seria jedenastek. W niej lepszą skutecznością popisali się zawodnicy kubu z Ekstraklasy i to FC Auterra zagra w 1/8 finału.

FC Auterra (E-Klasa) - FC Bullace (2. Klasa) 2:0 i 0:2 karne 3:2

Do kolejnej fazy zmagań awansowało 16 drużyn - 10 z Ekstraklasy (komplet), 4 z Pierwszej Klasy oraz 2 z Drugiej Klasy (FC. ANGSTREM i Ormal Altbork). Zespoły te stworzyły osiem par. Zwycięzcy dwumeczów awansują do ćwierćfinałów Pucharu.