Żołnierz Sarmacki, Laurẽt Gedeon I, 08.04.2016 r. o 22:10
1.GRO zajęcia chemiczno-saperskie (gryzoń saper)
Seria wydawnicza: I. DMG

Wiosna budzi przyrodę ze snu, a w 1 Grodziskim Pułku Straży Przybocznej, to okres utrwalenia wiedzy ogólnowojskowej. Wszystkie wojskowe tereny znów zaczynają tętnić życiem, a żołnierze Książęcych Sił Zbrojnych z pułku doskonalą swoje umiejętności i utrwalają wiedzę z zakresu szkolenia chemicznego oraz saperskiego.

Każdy żołnierz winien znać ogólne zasady postępowania w przypadku zagrożenia zakażeniami lub wystąpienia skażenia biologicznego lub chemicznego. Podstawowa wiedza i umiejętności saperskie też mogą przydać się w wielu sytuacjach, a jak wiadomo „saper myli się tylko raz” (tyko czasem ma wyjątkowe szczęście).

Zajęcia chemiczne rozpoczęto pokonaniem napalmowego* toru przeszkód. Wszyscy żołnierze ćwiczyli pokonywanie przeszkód terenowych w ograniczonej widoczności oraz ewakuację z palących się pojazdów na bazie zużytego sprzętu wojskowego.
UQ6QdnVM.png
W czasie zajęć saperskich żołnierze ćwiczyli szereg przydatnych umiejętności związanych z wykonaniem prostych ładunków wybuchowych oraz ustawianiem oraz likwidacją pól minowych.

Nie zabrakło też ćwiczeń z zakresu wykonywania prostych ukryć dla ludzi i wojskowego sprzętu bojowego czyli tzw. okopów.

Niestety nie obyło się bez chwili grozy, gdy w czasie rozbrajania ładunku bojowego jeden z saperów dosłownie wyleciał w powietrze. Całe szczęście, że był dobrze zabezpieczony, bo obeszło się bez poważnych obrażeń i skończyło się na ogólnym potłuczeniu i złamaniu kości podudzia. Zajęcia były filmowane, dlatego udało nam się zamieścić kilka kadrów.

a67doqSo.png

Przy okazji chciałbym przestrzec wszystkich Sarmatów gdyż niektórzy co widać na załączonym zdjęciu sami. przy pomocy gryzoni próbują bawić się w saperów.

Uważajcie, bo taki strój was nie zabezpieczy przed przypadkowym wybuchem, a na terenie Awary po ostatnim konflikcie zbrojnym można jak widać znaleźć trochę niebezpiecznego żelastwa.

Zawsze wszystkie niewybuchy lub inne niebezpieczne ładunki zgłaszajcie dla służby dyżurnej KSZ, która jest pełniona całodobowo, a Oficer Dyżurny na miejsce zdarzenia wyśle patrol saperski.

5HxS4Ew3.jpg

Zajęcia saperskie zakończono wysadzeniem sporządzonej z lontu sieci połączonych ładunków wybuchowych, a przy okazji zdetonowano kolka wykopanych niewybuchów.
2MaFbTg5.png

*) Napalm – substancja stosowana do zagęszczania lekkich paliw ciekłych w celu skuteczniejszego stosowania ich jako bojowych środków zapalających. Tej samej nazwy używa się również w stosunku do gotowej zagęszczonej mieszaniny paliwowej.
Napalmy, dzięki swojej konsystencji, mają zwiększoną przyczepność do podpalanych powierzchni, a jednocześnie słabiej rozpryskują się, wolniej ściekają i gorzej wsiąkają. Wszystko to powoduje, że są bardzo trudne do ugaszenia. Skuteczne są nawet na powierzchniach wilgotnych, pionowych oraz mocno wsiąkliwych (jak piasek). Palą się także na powierzchni wody.

(—) ppor. Laurencjusz v-hr. MaHi at Atera,
cz. p. o Dowódca 1.GRO
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Tytus Aureliusz-Chojnacki.
Serduszka
4 122,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Yennefer von Witcher, Tytus Aureliusz-Chojnacki, Julian Fer at Atera, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Ivan von Lichtenstein, Jack von Horn, Gotfryd Slavik de Ruth.
Komentarze
Julian Fer at Atera
Takich czarów jeszcze nie widziałem ;) Skąd się wziął ten Sarmata? Czyżby z za baridajskiego muru ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Jak słusznie za uwarzono KSZ jest w ciągłej gotowości.
Im więcej potu na ćwiczeniach,tym mniej krwi w walce.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.