Rada Ministrów, Roland Heach-Romański, 16.05.2016 r. o 20:19
[MFiG] O publicznych finansów stanie rzeczy statystyczna rozprawa

Chociaż z zasobami wolnego czasu ostatnio u mnie krucho i brać studencka nie powinna się dziwić jakie są tego powody, to postanowiłem przedstawić wam wszystkim, a w szczególności tym, którzy tak gorliwie wzbraniają się łożeniu na wydatki publiczne, garść statystyk odnośnie do salda Rady Ministrów za miesiąc kwiecień br.

Proszę mi wybaczyć małość słów, ale ostatnimi czasy wolę, kiedy mówią za mnie tabele i wykresy.


Tabela nr 1. Zestawienie wydatków i przychodów Rady Ministrów.

Z0mGK0wp.png

Słowem komentarza, kolumna SYMULACJA zawiera zestawienie wydatków uwzględniających podwyżkę wynagrodzeń o 30% i wypłatę subwencji wszystkim prowincjom w kwocie minimalnej, tj. 100 000 lt. Przychody zaś pozostały bez zmian.

Poniżej zaś przedstawiam wykresy obrazujące procentowy udział konkretnych pozycji zestawienia w stosunku do całości danej kategorii.


ThaKfZA6.png

Wykres nr 1. Wydatki za kwiecień (bez symulacji).


IGGlAGxC.png

Wykres nr 2. Wydatki za kwiecień (z uwzględnieniem symulacji).


jx6n7r3v.png

Wykres nr 3. Przychody za kwiecień.

Jak widać, by utrzymać budżet Rady Ministrów na plusie resort stara się ograniczać wydatki do bezwzględnego minimum, a mimo to i tak dodatni bilans w ostatnich miesiącach wynika tylko i wyłącznie z niechęci większości prowincji do spełnienia ustawowego kryterium otrzymania subwencji.

Kolejna tabela przedstawia miesięczne zestawienie kolejnych sald konta rządowego, przy założeniu, że to bilans z kolumny SYMULACJA jest bilansem faktycznym. Jest to zestawienie uproszczone. Nie uwzględnia trzymiesięcznego okresu braku subwencji w ogóle, zmian w zasadach przyznawania subwencji oraz innych, planowanych zmian i reform systemowych.

Ma ono na celu zobrazowanie, że stan finansów publicznych nie jest w cale taki piękny, a groźba bankructwa RM jest bardzo realna. Na uwagę zasługuje też fakt, że gdyby nie wynajmowanie Kącika propagandowego mielibyśmy kolejny miesiąc na sporym (ok - 200 000 lt) minusie.


Tabela nr 2. Symulacja kolejnych bilansów Rady Ministrów.

jewLF9g9.png


8fQ75AU9.png

Wykres nr 4. Zestawienie sald konta Rady Ministrów w kolejnych miesiącach.

Pozostawiam powyższe pod rozwagę. Pragnę tylko zaznaczyć, że obecne realia gospodarcze są jakie są. Informacja od NIA co do systemu gospodarczego jasno rozwiewa wątpliwości co do ogólnopaństwowej zmiany rzeczy. Należy uświadomić sobie, że na prawdę niewiele jest możliwości zasilania budżetu rządu inaczej niż po przez daniny publiczne. Nie jest to też tak, że w ramach RM nie dyskutujemy o takich możliwościach, wręcz przeciwnie! Niemniej pomiędzy wdrożeniem tych rozwiązań trzeba (o zgrozo) nie tyle "plusować", co starać się niwelować "minusowanie" finansów państwa w perspektywie miesięcznej.
Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Siergiusz Asketil.
Serduszka
4 071,00 lt
Ten artykuł lubią: Adam Jerzy Piastowski, Ryszard Paczenko, Henryk Leszczyński, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Kristian Arped, Helwetyk Romański.
Komentarze
Ryszard Paczenko
"Proszę mi wybaczyć małość słów" - w sensie, że słów mało?
Ja bym jeszcze skrócił, np. z "miesiąc kwiecień" spokojnie bym zostawił kwiecień :P
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Małość w sensie totalnym. Diuk Hrabia się tu czepia słówek, a przecież jedyne co się liczy, to język liczb ubrany w interpunkcję diagramów i wykresów!
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
Ależ mnie się diagramy i wykresy zawsze podobały!
Ale mnie wstępniak rozbawił, nie to, że się czepiam - doceniam ponad miarę, dostrzegam aspekt komediowy :P
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
A, i komentuję z tantiemą, do diaska!
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
1) kiedy naprawiony zostanie błąd w poborze podatków od miast prywatnych i instytucji tych miast?
2) symulacja zawiera błąd metodologiczny, polegający na zwiększeniu wydatków na pensje, ale już nie uwzględnia faktu, że tym samym zwiększy się baza opodatkowana i wpływy z podatków będą większe,
3) nie widzę w tym materiale prezentacji dotyczącej sugerowanych zmian w metodzie subwencjonowania samorzadow,
4) dlaczego RM zrezygnowala ze znacznych przychodow jakie przy swej pracy generowala Poczta Baridajska (przy sensownej 1 emisji miesiecznie to ok. 300 000 lt na plusie)
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Ministerstwo bawi, uczy, ripostuje :D A aspekt to bardziej tragikomiczny :(
Odpowiedz Permalink
Ryszard Paczenko
No, a przychody ze znaczków są dobre.
W odróżnieniu od przychodów z instytucji na przykład.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Warto rozwazyc nie dowalanie podatkow i blokowanie mozliwosci komunikacji, a zmniejszenie tantiem — o 1/3 a nawet 1/2, plus podniesienie ceny zarcia, jesli trzeba to czemu nie? Oraz ewentualnie wdrozenie propozycji Yennefer ASAPem. Dodatkowo ozywic PB, ktora od przejecia przez Husarię Pazernosci rzadow nie wydala praktycznie zadnego znaczka kolekcjonerskiego, co ma odbicie w uszczupleniu budzetu. No i zostaje kwestia naprawy tego 3 podatkowego bledu, ktory znalazlem >1 tyg temu, a z ktorym RM nic nie zrobila.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Ad 1. Wedle mej najlepszej wiedzy luka w kodzie została załatana. Sprawa wyrównania "niezebranych" kwot przez Radę Ministrów jest przedmiotem pracy Kanclerza, który analizuje aspekt ich przedawnienia.

Ad 2. A symulujący nie ukrywa faktu, że symulacja jest uproszczona i ma pokazać tendencję, a nie faktyczny termin "wyzerowania się" środków na rachunku RM.

Ad 3. Bo takowej prezentacji w w/w publikacji nie planowano. Obecnie jest ona przedmiotem dyskusji na posiedzeniu RM. Dopieszczamy.

Ad 4. Rada Ministrów nie zrezygnowała. W tym miesiącu planowana jest emisja znaczka rocznicowego. Przypominam jednak, że faktyczny zarząd nad Pocztą Baridajską sprawuje SUSPENS, a RM przyjęła stanowisko, że względem SUSPENS będziemy bardziej organem nadzorującym, niż narzucającym. Nieco spojlerując, RM intensywnie pracuje nad koncepcją "licytacji emisji na wyłączność" w Poczcie Baridajskiej.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
No i to co mi sie osobiscie szalenie "podoba" to zobrazowane kwota 85000 zbawienne podniesienie oplat za cwirka. Bjutiful.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Informuje, choc mozna to latwo sprawdzic, zalatanie nie nastapilo.
A RM, majac prawo zlecania emisji (ustawowe!) nie czyni tego, ergo zrezygnowala. Dwa miesiace, 600 000 lt, no coz. Przeciez mozna pisac, ze jest slabo.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Po pierwsze, nie dowalamy podatku, a opłatę. To zasadnicza różnica. Po drugie, obciążenie wynikające z konieczności wnoszenia opłaty za listy w Poczcie Konnej jest na tyle niewielkie, że twierdzenie, jakoby było to blokowanie możliwości komunikacji jest po prostu "złą wolą". Tu warto nadmienić, że w Baridasie, na forum miasta Almery funkcjonują bilety, których kosz jest kilkukrotnie wyższy, a bez których wypowiadać się na tym forum nie można i jakoś nikt nie płacze z tego powodu.

Tantiemy zaś są w opinii resortu nie do ruszenia. To główne źródło dochodu mieszkańców, stanowiące fundament nagradzania aktywności w Księstwie. Obniżenie kwot tantiem wchodzi w grę tylko i wyłącznie w sytuacji przyjęcia przez większość społeczeństwa koncepcji budżetu minimalnego i będzie miało miejsce tylko w parze z obniżeniem podatków i opłat.

Projekt Yennefer został zgoła zaaprobowany. Kanałami komunikacji prywatnej skierowałem zapytanie do diuka Czuguł-Chana o chęć i możliwości realizacji przez NIA (mając na uwadze obecną sytuację w tym organie). Dzisiaj postaram się formalnie przedstawić treść reformy dla NIA. Stopień ingerencji w system jest tu ogromny i nie widzę sensu uchwalania ustawy, której nikt nie wykona.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Słuszne to założenia - co do projektu Yenn. Czekam na ten projekt.
Co z ćwirkiem? Co z pocztą? Co z subwencjami? Co z istniejącą dziurą w podatkach dziennych? Co z górami kasy w samorządach? Tu są źródła pieniędzy. Istniejące.

Obniżenie kosztu tantiem było luźną sugestią, jako środek w razie W.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Jeśli chodzi o kwestie ćwirka, zrozum, że cena nie gra tu roli :) Spójrz tylko na ogólną aktywność w Księstwie. Przykro nam, jako RM, że nie umiemy wszczynać takich pięknych gownoburz, jak nasi poprzednicy :(

Ja opieram się na informacji od NIA co do załatania. Diuk Levengothon informował, że problem został rozwiązany, więc ja mu wierzę. No i bardzo przepraszam, że nie prowadzę dochodzenia co do poprawności działania systemu. Po prostu ufam w profesjonalizm Radców NIA.

Rada Ministrów wyemitowała 2 znaczki. Ponownie podkreślam, bo widać przeoczyłeś, że RM pozostawiła emisje znaczków do uznania SUSPENS. Kanclerz Daniel Chojnacki ceni sobie samodzielność swoich pracowników i elastyczność pracy tychże. Wyznajemy zasadę, że jeśli trzeba prowadzić za rączkę, to prowadzać nie będziemy. Zwyczajnie, dobraliśmy sobie współpracowników, którzy są specjalistami w swoich dziedzinach.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
O LOL. Przecież możesz wejść na konto dowolnego miasta prywatnego i zobaczyć, ŻE PODATKI DZIENNE NIE SĄ POBIERANE, a powinny być. To co ma tu do tego zaufanie? Wybacz, że podaję RM możliwości uzyskania większych środków, za co nigdy od RM nie doczekałem się jednego pozytywnego słowa, zamiast szukania opcji jak dociazyc oplatami mieszkancow...
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Ani miastom ani ich instytucjom podatki wciaz nie sa pobierane. Takze nie, nie naprawiono problemu. I mozesz mowic co chcesz, ale mozesz tez zechciec to naprawic. Powinienes chciec to naprawic.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Ja powtarzam. Wedle mojej najlepszej wiedzy luka w oskryptowaniu została naprawiona. Jeżeli tak nie jest, a ty posiadasz o tym wiedzę, nie rozumiem dlaczego nie zgłosiłeś tego faktu do NIA (jedynego organu mogącego faktycznie zarazić).

Co więcej, jako, że stoisz na stanowisku, że problem nie został nigdy rozwiązany, zastanawiam się, czy to aby nie podpada pod art. 41. ust. 9. kk.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Zgłoś do PG.

Zgłosiłem problem Radzie Ministrów. Rada Ministrów nie zrobiła nic. Zgłoś. Zobaczymy co dalej.
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Poczta Baridajska i emisje znaczków to nie jest instrument do trzepania hajsu przez Radę Ministrów, jak to wcześniej bywało. My się z taką polityką nie zgadzaliśmy. Koniec i kropka, nie kiedy ja kieruję rządem. PB to wartość kolekcjonerska i spory fundament w zakresie wartości naszej waluty, trzeba o nią dbać, a nie traktować instrumentalnie.

Poszedł obiegowy, zaraz pójdzie aukcja na znaczek kolekcjonerski, za tydzień jest emisja znaczka rocznicowego. I wystarczy na jakiś czas.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Gdzie informowałeś RM, bo jakoś nie widzę?
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Informował, na privie, na fejsbuniu.
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Oh Roland, nie kompromituj się już dziś. Proszę.
Odpowiedz Permalink
Henryk Leszczyński
zestawienie słuszne, flejm pod zestawieniem jeszcze bardziej słuszny.

szkoda, że nie ma symulacji wpływów z ew. opodatkowania poczty konnej.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
A no to przepraszam bardzo. Do mnie taka informacja nie dotarła. Niemniej, ja nadal bazuję na informacjach od Avrila, którymi i ty Danielu dysponujesz :D Co by się stało zadość, sprawę przekazałem NIA.
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Oh Robercie, ależ ja się nie kompromituję :)
Odpowiedz Permalink
Daniel Chojnacki
Henryk: "opodatkowanie" Poczty Konnej jednym libertem ma wymiar bardziej narracyjny niż fiskalny. Już o tym pisaliśmy. Nawet w programie wyborczym...
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
A jednak można podreperować finanse publiczne. Dla mnie licytacja emisji znaczka to milowy krok w podejściu do liberta.

Czy nie lepiej zachęcać Sarmatów do dobrowolnego wydawania kasy?

Chyba lepiej ;)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Tabelki, wykresy i inne! GJ :)... statystycznie rzecz ujmując, nie należy ufać statystykom... ale zestawienie zacne :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.