Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 25.05.2016 r. o 20:26
[TIH] Rocznicowa Kartka z kalendarza
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

70KvK9tl.png
ma zaszczyt zaprezentować kolejną już odsłonę Kartki z kalendarza. Jest to tym bardziej doniosłe wydarzenie, gdyż dzisiejsza odsłona nie tylko zbiega się z 14-leciem Księstwa Sarmacji.Ale jest to też 1 rocznica, istnienia tego cyklu informacji historycznej na łamach Gazety Teutońskiej. Dokładnie rok temu ukazał się pierwszy artykuł i od tamtego czasu pojawiły się kolejne odcinki.Dlatego też tym mocniej zapraszam do lektury. Mam nadzieję że dzisiejsza publikacja spodoba się czytelnikom. Zapraszam

D
awno dawno temu...

785 Zmarł Łękomir II
Zmarł Łękomir II z dynastii Mieczowładów, książę Slavii w latach 776-785, drugi syn Księcia Świętopełka; pierworodny zmarł w młodości. Do Legendy przeszła jego nad wyraz atletyczna budowa ciała, z łatwością łamał podkowy i chwytał byki za rogi. Za jego czasów do Slavii zostały czasowo uzależnione znaczne obszary północno-zachodniej Enderasji. Toczył zwycięska wojnę z Królestwem Enderasji w latach 782-785 http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/6797/6

1034 Rzeż jeńców w bitwie pod Olchowym Lasem
Normanowie zamordowali około 5.000 slaviańskich jeńców wziętych do niewoli po bitwie pod Olchowym Lasem, przegranej przez wojska Armii Księstwa Slavii w dniu 24 maja 1034r. Rzeż trwała dwa dni 25-26 maja; zginęła w niej elita ówczesnej armii Księstwa co znacznie osłabiło morale i wole walki w Księstwie Slavii. W wyniku tej okropnej rzezi, obydwie strony konfliktu nie przejawiały chęci do brania jeńców i godnego ich traktowania. Nie było też w Slavii rodu który nie stracił by tam bliskiego.

1514 Odnalezienie drogi morskiej z Teutoni do Bialeni
Z4PeM8bL.jpg
W czasie podróży na wschód z zamiarem dotarcia do mitycznej Orientu. Żeglarz z Nowej Teutoni Lubert de Kopko (1478-1539r.) będący na służbie u Króla Enderasji- Hellgona III (1502-1526r.) dotarł, drogą morską przez ocean wirtualny, do wybrzeża dzisiejszej Bialeni. Ekspedycja pod jego komendą składała się z trzech okrętów- karawel. Oznaczało to odkrycie drogi morskiej do tej krainy; Dało to początek zakrojonej na szeroką skalę wymianie handlowej między obydwoma wyspami. Sam Lubert za swój wyczyn dostał liczne nadania ziemskie w Królestwie.

1615 Pierwsi osadnicy z Enderasji lądują na kontynencie Wirtuazji
Na wyspie Gerdo u wybrzeży obecnego Angstrem w południowo-zachodniej części kontynentu, wylądowała pierwsza grupa endersjańskich osadników. Była to prywatna ekspedycja hrabiego Fedyka Markiusza z Marduk. Osada zwana „Dalekim Grodem” przetrwała tylko 3 lata, została znaczona w wyniku notorycznych epidemii i fali pożarów oraz walk z ludnością miejscową. Przez następne lata aż do polowy XVIII w Endersjanie i Slavianie nie byli zainteresowani akcją kolonizacyjną na kontynencie.

1813 Urodził się Robert Losko
aKBBDX6n.jpg
Na świat w Nowej Teutonii rodzi się Robert Losko, teutoński kompozytor, poeta i teoretyk sztuki okresu romantyzmu. Twórca muzyki operowej osnutej na legendach i podaniach ludowych, między innymi: "Pierścień", "Złoto Nort ", "Dobromir". Obok oper w dorobku kompozytora znajdują się dzieła na chór i orkiestrę, pieśni, utwory fortepianowe oraz pisma teoretyczne. W latach 1877-1884 był cesarskim kompozytorem dworskim, oraz uczył muzyki dzieci rodziny cesarskiej. Jego twórczość wywarła znaczny wpływ na muzykę końca XIX wieku. Zmarł 13 lutego 1893 r. Został pochowany z honorami na cmentarzu w Złotym Grodzie.

C
zasy nam współczesne...

Maj 2005
3 maja Namiestnik wydaje dekret o Radzie Marchii, na mocy którego powstaje rada skradająca się z Kanclerza i Ministrów (Dziedzictwa Narodowego, Administracji i Finansów, Porządku Publicznego, Promocji i Informacji). 5 maja burmistrzem Srebrnego Rogu zostaje Łukasz Dec, za którego rządów Srebrny Róg przezywa swój złoty okres. 6 maja powstaje pierwsza strona Gwardii Teutońskiej, 15 maja zakończyły się wybory do Senatu Marchii – spośród 2 kandydatów (mar. Jakob i Alex Sobecki) wygrał mar. Jakob. 15 maja Łukasz Dec został mianowany na Kanclerza Rady Marchii. Wydarzenia jakie się rozegrały w ciągu tego tygodnia, były jednym z tragiczniejszych w historii Teutonii. Wszystko zaczęło się 15 maja, kiedy na inauguracyjnym posiedzeniu senatu doszło do poważnych kłótni pomiędzy Marszałkiem Senatu Marchii Teutońskiej - markizem Jakobem, a Namiestnikiem Teutonii -Wojciechem kaw. Kaczmarczykiem. W rezultacie mar. Jakob zablokował serwery Teutonii i konto bankowe prowincji, oraz opanował Listę Dyskusyjną . Ze względu na całkowitą niemożność sprawowania rządów, w obawie przed wyniszczającą wojną , która położyła by kres Marchii Teutońskiej, na zwołanej 17 maja konferencji Namiestnik, na wniosek Kanclerza Rady Marchii powołuje: Krzysztofa Romanowskiego jako Ministra Dziedzictwa Narodowego, oraz Alexa Sobeckiego jako Ministra Promocji i Informacji. Kilka minut potem Wojciech kaw. Kaczmarczyk zrzeka się funkcji Namiestnika Teutonii; ta decyzja jednak nie kończy sporu zaistniałego w Teutonii, większość mieszkańców popierających już jedną ze stron i ugoda wydawała się niemożliwa. 18 maja w reakcji na zachowanie Rady Marchii, która opowiedziała się za kaw. Kaczmarczykiem markiz Jakob przeniósł się do Tropicany. 19 maja na tymczasowego Marszałka (a więc i Namiestnika) senat wybiera Michała Dahlke. 20 maja Wojciech kaw. Kaczmarczyk zostaje powołany na Prezesa Sądu oraz Ministra Administracji i Finansów, a Timios Kiechajas na Ministra Porządku Publicznego. 21 maja z inicjatywy Timiosa Kiechajasa do markiza Jakoba wysłany jest list z prośbą o jego powrót do Teutonii. 22 maja mar. Jakob wraca do Marchii Teutońskiej. Krótko potem Wojciech kaw. Kaczmarczyk godzi się z mar. Jakobem, co powoduje wreszcie spokój w Teutonii. Dochodzi do kolejnych nobilitacji zasłużonych Teutończyków - Wojciech Kaczmarczyk otrzymuje tytuł barona; Alex Sobecki i Michał Dahlke kawalerów. 28 maja Wojciech baron Kaczmarczyk wydaje książkę Mistrz Teuton III i Jego uczeń , w której krytykuje przywary większości Teutończyków.

Maj 2008
W maju niejako na urodziny i moje zdecydowałem ustąpić z burmistrzowskiego Eltdorfu stanowiska, młodego Barona Mateusza Karczewskiego na swe miejsce wskazując. Mam ja nadzieję że zajmie się miastem dobrze, jak i ja się zajmowałem. Równolegle z ty samym zdarzeniem Baron Karczewski stanowisko Sekretarza Namiestnikowskiego obejmuje, przysparzając się do oficjalnego Eltdorfu w maju objęcia. Z końcem wiosennego Maja Wiwatować będziemy z okazyj 900 dni pięknego Margon, oby stało nam jeszcze kolejne 900 i dłużej. Wyborami Senatorów zainteresowanie nikłe, sam Namiestnik Kwazi interweniować musiał termin kandydatur składania prolongując, gdy się dwie jeno odnotowano. Autor: Michael von Lichtenstein

Maj 2010
Kwiecień przyniósł ze sobą Konstytucję Królestwa, co było radosnym wydarzeniem. W Teutonii nadal jednak aktywność była na dość niskim poziomie, a Sarmacja zbierała swoje siły po "Przepadzie". Najgorsze miało jednak nastąpić. Dnia 18 maja 2010 roku król Łukasz August abdykował, a tym samym kończy się pewien rozdział teutońskiej historii. Po abdykacji króla Łukasza Augusta zwołano niezwłocznie dnia 18 maja Zgromadzenie Elektorów, którego przewodniczącym został Krzysztof St. M. diuk Kwazi. Dnia 20. maja Przewodniczący ZE ogłosił wybór Michaela von Lichtensteina na urząd Namiestnika Królestwa Teutonii. (Warto nadmienić, że początkowo, Teutończycy wybrani spoza Rodu Harmeliuszowsko-Hergolienowego nie mieli prawa do tytułu Króla, a jedynie Namiestnika).Dnia 28. maja rozwiązano Gwardię Teutońską.

Maj 2012
Kwiecień był niezwykle radosnym miesiącem dla Teutończyków. Dnia 15 maja odbyła się koronacja Michaela von Lichtensteina na króla Teutonii (tytuł królewski nadany na mocy zreformowanej konstytucji), który został pierwszym władca Teutończyków niepochodzącym z dynastii Harmeliuszowsko-Hergolienowskiej. Koronacji dokonali Wielki i Przewielebny Mistrz Loży Rycerzy Teutońskich Vladimir Iwanowicz oraz Jego Książęca Mość Książę Sarmacji Piotr II Grzegorz zgodnie ze specjalnie opracowanym na ten dzień ceremoniałem koronacyjnym "Ritus Teutonicus".

Link do 1 wydania: http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/7566/0
Link do TIH: http://historia.teutonia.us/
Link do KT: http://www.teutonia.us/
Wykorzystano prace nw autorów :
Michael von Lichtenstein
Krzysztof St. M. Kwazi
Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Gotfryd Slavik de Ruth
Dotacje
1 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Andrzej Fryderyk, Ryszard Paczenko.
Serduszka
4 074,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Andrzej Fryderyk, Sorcha Raven, Ryszard Paczenko, Laurẽt Gedeon I, Vladimir ik Lihtenštán, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Jak zwykle profesjonalne podejście do tematu. Genialne :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dziękuje staram się jak mogę i ile potrafię. I za każdym razem czegoś nowego się uczę i dowiaduję.
Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Każdy temat daje nam możliwości nauki i innego spojrzenia. Ja podziwiam Cię za sposób tworzenia i pisania. Widać, że historia to Twój konik i nieźle sobie z tym tematem radzisz. Gratulacje.
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Zacne! Zawsze człowiek czegoś się dowie :) Fajna pinasa i wczesny galeon :)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Zaiste niezłe ;)
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Który inny samorząd ma tak dobrze opisaną i zebraną historię? Tylko Teutonia!
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Z zaciekawieniem przeczytałem sobie "Czasy nam współczesne..."
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bez ukrytej skromności trzeba przyznać ze historię mamy dobrze opisaną na tle innych samorządów. Staram się by każdy odcinek był ciekawy i zawierał nowe informację :)
Permalink
Ryszard Paczenko
Macie rewelacyjnie opisaną, co by nie mówić
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Taki słowa to tylko zachęta do dalszej pracy :) dziękuje w imieniu swoim jak i moich poprzedników.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.