[TzL] Baronia Lantshaven - geografia, ludność, symbole

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
7ZNRFOa7.png


Baronia Lantshaven to miejsce noszące ślady niezwykłej historii. Zobaczysz tutaj malownicze miasteczka wkomponowane w nizinny krajobraz, zabytkowe warownie i kościoły, a także ruiny świątyń i grodów, przypominające o czasach świetności kultury Lantian. Dowiedz się więcej o historii, kulturze i zwyczajach żyjących tutaj ludzi i zakochaj się w krainie Lantshaven. Nie zapomnij wspomnieć o nas innym mieszkańcom wirtualnego świata!Podstawowe informacje

Baronia Lantshaven to lenno znajdujące się w Rejencji Nowej Teutonii, na terenie hrabstwa Weyr, przy granicy z Domeną Królewską. Na terytorium lenna rozsiane jest czternaście, doskonale skomunikowanych wsi, a centralną rolę pełni tutaj miasto Lantshaven.
ZLYBJ869.png
Mapa Baronii (kliknij, aby powiększyć)
Gospodarka Baronii opiera się głównie na turystyce, rolnictwie i rybołówstwie. Nie brakuje też większych zakładów przemysłowych, wśród których największą rolę odgrywają Zakłady Piwowarskie "Lantea" w Marburgu.
Terytorium lenna podzielone jest na pięć, mniejszych jednostek administracyjnych - gmin. Są to:

  • Gmina miejska Lantshaven
  • Gmina Gameren
  • Gmina Nassau
  • Gmina Anheim
  • Gmina Limburg


Ludność

Mieszkańcy krainy Lantshaven nazywają samych siebie Lantianami. Nazwa ta wywodzi się od lantiańskiego słowa Lana, oznaczającego lilię. W tradycji lantiańskiej kwiat lilii posiada bogatą symbolikę. Jest to symbol najwyższej władzy. Zgodnie z legendą, po założeniu miasta Lantshaven, przedstawiciele elit popadli w konflikt, gdyż nie byli w stanie wybrać sobie władcy. Wtedy jeden z lantiańskich bogów - Verinuil, zapowiedział, że Księciem Lantian zostanie ten, kto pośród ogromnego, liliowego pola, odnajdzie kwiat ze szczerego złota:
Cytuję:
Działo się to na Księżycowych Polach, gdzie wielmożni Panowie przybyli na wiec, by jednego z synów lantiańskich wynieść na tron, aby im przewodził.
Wielu jednak zapragnęło książęcej mitry i nie mogli dojść do zgody.
Wówczas to Hierofant Iarramos, polecił wznieść w pobliskim gaju ołtarz ofiarny z siedmiu wielkich menhirów. Wszyscy usłuchali rady druida, albowiem miał on posłuch nawet u najszlachetniejszych panów, a najpotężniejsi wojownicy bali się go okrutnie i nie śmieli przy nim zabierać głosu.
Gdy ołtarz został wzniesiony, Prorok Iarramos udał się do gaju wraz ze starszymi druidów, aby tam się modlić. Gdy z pomocą magii wypalił na menhirach święte runy i odśpiewał kantaty, począł unosić się ponad ziemią, a jego szaty lśniły takim blaskiem, że zebrani zasłonili oczy, aby nie stracić wzroku.
Wówczas ziemią wstrząsnał straszliwy huk, niczym grom z nieba i Świetlisty Verinuil objawił się pośród kapłanów. Wówczas bóg zapowiedział:
Ten będzie wam przewodził, który pośród pól liliowych odnajdzie kwiat szczerozłoty, który ja uczyniłem i ukryłem przed oczyma niegodnych. Kto go odnajdzie, tego namaszczę na władcę. (...) Wielu powołano, lecz tylko jednego wybrano. Wielu będzie szukać, lecz tylko jeden znajdzie (...)

(Pierwsza Księga Lantian)

Zgodnie z legendą złotą lilię odnalazł Noranu syn kupca Halavana, nisko urodzony wojownik. Nim boski wybraniec zaprezentował wiecowi swoją zdobycz, musiał przejść kilka trudnych prób, które potwierdziły, że posiada cechy godne przyszłego władcy. To jednak opowieść na inną okoliczność.

M0lb6ZO9.png
Lantshaven - stolica Baronii

A jakie jest pochodzenie Lantian i dlaczego potomkowie tego ludu mieszkają obecnie w Teutonii?

Lantianie nie są rdzennymi mieszkańcami Teutonii. Jednak przez setki lat zasymilowali się z autochtonami, przejmując ich język i część obyczajów. Nadal jednak tradycje lantiańskie są żywe w tych stronach.
Lantianie przybyli do Nowej Teutonii blisko 700 lat temu. Jedna z hipotez mówi, że ich ojczyzną była wyspa położona na południe od ziem Sułtanatu Al Rajn, we wczesnych pismach lantiańskich nazywana Aldavaah, co prawdopodobnie oznaczało "krainę wiatru" lub "skalny kraj" (brak pewności co do tłumaczenia słowa Ald - przyp. red.). Zgodnie z tradycją wyspa ta została zatopiona przez wody oceanu. Katastrofa była zapowiadana w licznych przepowiedniach, więc Lantianie zdołali się na nią przygotować i w celu uniknięcia zagłady, rozproszyli się po świecie. Jedna z grup, prowadzona przez Proroka Iarramosa, przypłynęła na kilkunastu statkach do wybrzeży Nowej Teutonii, a następnie, po długiej wędrówce, dotarła do miejsca, w którym założyła miasto Lantshaven.

O tej wędrówce będziecie mogli przeczytać więcej już wkrótce!


Symbole

Symbole Baronii Lantshaven określa Statut. Należą do nich Flaga, Herb Wielki i Herb Mały.
53jG7zur.png
Flaga Baronii Lantshaven jest prostokątem o proporcjach 2:1. Na białym tle znajdują się cztery niebieskie pasy ukośne, a pomiędzy nimi umieszczononych jest siedem czerwonych serc. Liczba serc na fladze stanowi nawiązanie do legendy, zgodnie z którą Lantianie podróżując przez tę krainę, zbudowali siedem ołtarzy w kształcie serca, dla uczczenia swoich bogów.
Herb Wielki Baronii Lantshaven jest nacechowany symboliką. Tarcza herbowa składa z dwóch części. Górny pas w kolorze czerwonym symbolizuje czerwone niebo, które ujrzeli Lantianie w miejscu, w którym założyli pierwszą osadę na tych ziemiach - dzisiejsze miasto Lantshaven. Na dolnym pasie koloru niebieskiego widoczne są złote lilie - kwiaty uważane przez Lantian za najszlachetniejsze.
Tarcza herbowa przytrzymywana jest przed dwa złote lwy, symbolizujące herby Teutonii i Lennika. Otacza ją błękitny pas z napisem Magnum opus, magnum bonum, co stanowi nawiązanie do dewizy z pierwszego herbu Teutonii.
Dewizą Baronii jest zawołanie Deus vult (łac. Bóg tak chce).
HlJk8XQw.png


Profil lenna

Baronia Lantshaven posiada rozbudowany profil w DSG. Lennik zadbał o jako-taki wygląd i łatwą dostępność do ważnych informacji. Wkrótce będzie ich więcej, niż obecnie, więc zaglądajcie regularnie. Jeśli nie chce Wam się szukać w spisie instytucji, skorzystajcie z tego odnośnika, umieszczonego w moim podpisie na forum:
Oy80G5sW.png

Nie zapomnijcie zostawić śladu po sobie w Księdze Gości lub pozostawić skromnej dotacji!


Dziękuję za czas poświęcony lekturze!
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Andrzej Fryderyk, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Gotfryd Slavik de Ruth.
Serduszka
8 068,00 lt
Ten artykuł lubią: Michał Pséftis, Andrzej Fryderyk, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo, Laurẽt Gedeon I, Roland Heach-Romański, Fryderyk von Hohenzollern, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Gotfryd Slavik de Ruth, Adrianna Raina Alatristé, Siergiusz Asketil.
Komentarze
Michał Pséftis
Genialna mapa.
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Lantshaven i Czekany powinny wygrać książęcy plebiscyt.
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Piękne lenno.
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Wow... zacnie :)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Bardzo ciekawe! :)
Odpowiedz Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Czcigodny Baronie muszę przyznać kawał solidnej pracy - tylko pozazdrościć.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dużo fajnych i ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Podoba mi się trud i wkład pracy w opis włożony...
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.