[TzL] Baronia Lantshaven - wierzenia lantiańskie

7ZNRFOa7.png


Baronia Lantshaven to miejsce noszące ślady niezwykłej historii. Zobaczysz tutaj malownicze miasteczka wkomponowane w nizinny krajobraz, zabytkowe warownie i kościoły, a także ruiny świątyń i grodów, przypominające o czasach świetności kultury Lantian. Dowiedz się więcej o historii, kulturze i zwyczajach żyjących tutaj ludzi i zakochaj się w krainie Lantshaven. Nie zapomnij wspomnieć o nas innym mieszkańcom wirtualnego świata!Druidyzm i święte gaje

Religia Lantian to nie tylko bogata mitologia, pełna legend o bogach i herosach Lantei, ale także doskonale zorganizowany system wierzeń, wywodzący się z druidyzmu. Druidzi pełnili rolę kapłanów i byli otoczeni ogromnym szacunkiem, jako jedyne osoby mające kontakt z bogami oraz będące autorytetami w dziedzinie astronomii, astrologii, matematyki, zielarstwa i ziołolecznictwa. Lud widział w nich boskich reprezentantów, strażników moralności i przywódców duchowych, a niejednokrotnie również politycznych. Przykładem takiego przywódcy był Hierofant Iarramos (Hierofant - tytuł najwyższego druida), zwany Prorokiem Ataandra (Gwiazda Zaranna, At - poranek, andra - gwiazda), który poprowadził Lantian do ziemi obiecanej - dzisiejszej krainy Lantshaven.
Df7i6Wi8.pngWyobrażenie Świętego gaju Zapaxe
Budowlami sakralnymi typowymi dla religii lantiańskiej były chramy, zazwyczaj budowane w okolicach lasów i świętych gajów (wyjątek stanowi tutaj legendarna Wielka Świątynia Verinuila w Lantshaven). Lantianie stawiali także niewielkie ołtarze ofiarne oraz kręgi magiczne ułożone z menhirów. Najistotniejszą rolę odgrywały jednak święte gaje takie, w których modlili się wierni oraz lasy poświęcone bogom, do których mieli wstęp tylko druidzi.
Za najważniejszy z nich uznaje się Święty Las Zapaxe, znajdujący się w okolicach Oranu.


Panteon lantiański

Najważniejszą pozycję w lantiańskim systemie wierzeń zajmuje ósemka bogów, czczonych przez Lantian. Poza nimi oddawano cześć również innym istotom, uważanym za obdarzone mocą, ale nie czczonym jako bóstwa, o których będziecie mogli poczytać w innym artykule. A oto panteon lantiański:

Verinuil - Przedwieczny bóg-stwórca, bóg słońca, pory dziennej, nieba i czasu, opiekun ludzi, bóstwo solarne.
Najważniejsze z bóstw, darzony szczególną czcią przez wszystkich Lantian. Często był przedstawiany pod postacią słońca lub ognistego ptaka. Uważany za stwórcę świata. Zgodnie z legendą Verinuil przekazał Lantianiom przepowiednię o zniszczeniu ich ojczyzny i polecił Prorokowi Iarramosowi zebrać lud i udać się z nim na północ, do ziemi obiecanej. Przez wiernych zwany Świetlistym.

Errayn - bóg cyklu życia i śmierci, pór roku, ceremonii pogrzebowych i rolnictwa, bóstwo chtoniczne.
Zgodnie z tradycją sługi Errayna nieustannie przemierzają świat i dbają o to, aby cykl życia i śmierci nie został zakłócony. Legenda mówi, że sam bóg lubi przebywać pośród śmiertelników i przybierając postać mędrca lub pustelnika, tłumaczy im tajemnice życia i śmierci. Niekiedy pojawia się tam, gdzie ludzie opłakują zmarłych, aby ich pocieszać.

Asileno - bóg pracy, handlu, dobrobytu, bogactwa i negocjacji.
Legenda mówi, że Asileno był kiedyś człowiekiem, który parał się złodziejstwem. Pewnego dnia odciął sakwę ze złotem pewnemu mężczyźnie. Tym mężczyzną okazał się być Errayn. Bóg pod ludzką postacią zauważył kradzież, zapędził złodzieja w ślepą uliczkę i przedstawił mu pewną propozycję. Dał mu do wyboru ogromne bogactwo i krótkie życie lub nieśmiertelność i wieczną służbę jako bóg pracy, handlu i bogactwa. Asileno wybrał to drugie i dołączył do panteonu.

Sanja - bogini miłości, płodności, przyjaźni i piękna, opiekunka sztuki i muzyki.
Towarzyszka i przyjaciółka Errayna, kochanka Asileno. Zgodnie z legendą uwielbia przemierzać świat i przekazywać śmiertelnym swą wiedzę. Także tę o miłości cielesnej.

Zemarte - bóstwo sprawiedliwości, prawdy i miłosierdzia.
Zemarte nie ma płci, ani nie jest identyfikowany z żadną postacią, bo sprawiedliwość powinna być jednakowa dla wszystkich, bez względu na płeć czy pochodzenie. Przynajmniej tak uczą wyznawcy Zemarte.

Peresper - bogini nocy, księżyca, skrytobójstwa i złodziei, bóstwo lunarne.
Przedstawiana jako skrytobójczyni lub złodziejka w czerni. Utożsamiana z księżycem. Peresper przemierza ulice miast w porze nocnej, daje oparcie drżącej dłoni kieszonkowca, prowadzi zatrutą strzałę skrytobójcy. Czasem jednak daje się poznać jako dobre bóstwo i nocą ratuje zabłąkanych wędrowców oraz czuwa nad wdowami, sierotami i starcami.

Niranye - bóg mądrości, wiedzy, logiki, jasnowidztwa, żywiołów, zielarstwa i ziołolecznictwa, gwiazd, astrologii i astronomii, bóstwo astralne.
Uważany za twórcę druidyzmu i Pierwszego Druida. Nauczył ludi korzystać z darów natury takich, jak zioła i przyprawy. Pokazał im jak przewidywać przyszłość z ruchów ciał niebieskich. Według jego wyznawców Niranye stworzył pismo, aby spisać i ukryć w różnych zakątkach świata zwoje zawierające całą, możliwą wiedzę. Wielu z nich poświęciło całe życie, aby je odnaleźć.

Maranthe - Przedwieczny bóg-niszczyciel, bóg wojny, zniszczenia i chaosu.
Brat i absolutne przeciwieństwo boga-stwórcy Verinuila. Maranthe nienawidzi harmonii, porządku i dyscypliny. Uważa, że piękne jest tylko to, co nieuporządkowane. Dlatego też darzy niechęcią harmonijne dzieło Verinuila - świat i pragnie doprowadzić do jego zniszczenia. Odpowiedzialny za wojny, katastrofy, epidemie i klęski żywiołowe. Jest obwiniany o zniszczenie pradawnej ojczyzny Lantian oraz wszystkie klęski Lantshavenu.


Dziękuję za czas poświęcony lekturze! Nie zapomnijcie zostawić śladu po sobie w Księdze Gości!


Baronia Lantshaven posiada rozbudowany profil w DSG. Lennik zadbał o jako-taki wygląd i łatwą dostępność do ważnych informacji. Wkrótce będzie ich więcej, niż obecnie, więc zaglądajcie regularnie. Jeśli nie chce Wam się szukać w spisie instytucji, skorzystajcie z tego odnośnika, umieszczonego w moim podpisie na forum:
Oy80G5sW.png
Dotacje
2 000,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Irmina de Ruth y Thorn, Andrzej Fryderyk, Vladimir ik Lihtenštán, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
6 045,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Andrzej Fryderyk, Baszar Svensson at Atera, Vladimir ik Lihtenštán, Guedes de Lima, Michał Pséftis, Gotfryd Slavik de Ruth, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Gotfryd Slavik de Ruth
Kolejna ciekawa i wciągająca odsłona opisu lenna :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.