Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 28.07.2016 r. o 12:09
[#13KaTe] Rocznicowa karta z Kalendarza
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

70KvK9tl.png
z okazji 13-lecia Królestwa Teutonii, ma zaszczyt zaprezentować Kartkę z Kalendarza.
Na początek trochę faktów z historii przedinternetowej.

1302 Walki na przedmieściach Srebrnego Rogu
Na przedmieściach Srebrnego Rogu doszło do starcia zbrojnego pomiędzy połączonymi pocztami szlachty oraz mieszczan pod wodzą Starosty Radysa z Gallo(1269-1306r.) a wojskami arystokracji i drużyną książęcą pod wodzą Miecznika Barnima „Kulawego”(1273-1314r.) Przyczyną było podniesienie przez Księcia Regena II Rogatki(1263-1309r.) ceł na towary w Stolicy. Oraz osobista niechęć Starosty do Księcia za zniewolenie jego żony trzy lata wcześniej. Bitwa, mimo kilkukrotnej przewagi oddziałów szlachty i mieszczan,zakończyła się zdecydowanym zwycięstwem sił miecznika Barnima.

1401 Hołd Hedalczyków
Hołd plemienia Hedalczyków złożony w Wielkiej komnacie na zamku w Srebrnym Rogu przez palatyna Tanislava z Vasari(1377-1412r.) władcy Księstwa Slavii- Slawisławowi Ambitnemu(1397-1427r.)Dało to początek osadnictwu tego plemienia w Centralno-wschodniej Slavii. Tanislav uznał się za lennika Księcia i złożył hołd osobisty z ziem mu nadanych oraz zachował dożywotnio swój tytuł, bez prawa dziedziczenie przez dzieci. Hedalczycy przybyli z obszaru dzisiejszego Angstrem gdzie uciekali przed ich prześladowaniami. Zachowali swoją odrębność kulturowa i podział kastowy; z czasem jednak skutecznie się zasymilowali z ludnością nowej ojczyzny.

03u8Ospv.jpg
Obraz z II. połowy XVI w. nieznanego autora. Ukazujący akt hołdu przez palatyna Tanislava.

1605 Bitwa pod Rabo
W trakcie trwającej w latach 1597-1649 Wojny domowej w Slavii. W Lipcu 1605 roku stoczono bitwę pod Rabo w wyniku której siły „Renegatów” dowodzone przez Starostę Zbysława(1568-1607r.)zostały pokonane przez wojska Księcia Drogomira II(1597-1611r.) Była to zdecydowania największa bitwa kawaleryjska początkowego okresu wojny domowej. Po stronie Renegatów walczyły spory korpus jazdy Enderasjan który w całości został rozbity.
http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/2553/4

1870 III Wojna Teutoni z Surmalią
Wybuchła III wojna Teutońsko-Surmalska o zachowanie swobody handlu i transportu na południowych szlakach komunikacyjnych. W wyniku przygotowanej i starannie prowadzanej kampanii pod wodzą admirała-majora Mścigniewa von Rosner(1833-1903r.) flota Teutońską pokonała w bitwach pod Vari w 1871r. oraz w bitwie pod Maribor w 1872r. liczniejszą flotę przeciwnika. Doprowadziło to do podpisanie w lutym 1873 roku pokoju w Dreamopolis na mocy którego; Teutonia zyskała swobody w handlu i transporcie.

306zLG29.jpg
Fragment obraz Siemowita Hansa de Gushall z 1878r ukazujący bitwę pod Vari.

1931 Wodowanie krążownika Filberta
Zwodowano w Ruhnhoff pierwszy ciężki krążownik typu „Iweta” dla swojej Marynarki Wojennej, zbudowano cztery okręty posiadające wyporność 15 000 ton i pancerz burtowy 200 mm. Pierwszym krążownikiem typu Iweta był krążownik „Filiberta”, a następne to „Zygfryda” oraz „Ryksa” i „Gerwina”. W 1941 roku krążowniki te zmodernizowano zmieniając im uzbrojenie, które zostało dostosowane do wymogów jakie ukształtowały się w toku Wielkiej Wojny . W toku tej modernizacji zwiększono liczbę środków obrony przeciwlotniczej. Krążownik „Filberta” został zatopimy w listopadzie 1944 roku, wyniku bitwy pod Anheim przez lotnictwo nieprzyjaciela. Pozostałe okręty wycofano ze służby w połowie lat 50-tych XXw.

1952 Morderstwo Amelii Deuton
W hotelu z Grodzisku znaleziona ciało zamordowanej Amelii Deuton(1917-1952r.). Została pchnięta nożem przez swojego kochanka. Uprawiała wspinaczkę górską i jazdę konna; była świetnym kierowcą. W 1932 roku starowała w konkursie miss piękności. Trzykrotnie zamężna, jej pierwsze małżeństwo trwało tylko 2 m-ce. W 1941 zwerbowana do pracy w wywiadzie; przerzucona do Sarmacji. Była tajnym kurierem, organizowała ucieczki z terenów okupowanych. W 1944 doprowadziła do wykupienia z rąk okupantów kilku działaczy siatki sabotażowej. Po 1946 zdemobilizowana; imała się rożnych prac dorywczych (pokojówka, sprzedawczyni, stewardessa, telefonistka).

ls19VSVI.jpg
Zdjęcie z archiwum TIH; ukazujące Amelie z czasu pracy na terenach okupowanych.

A teraz garść ważniejszych faktów z historii internetowej, a urywających się pod lipcowymi datami.


Lipiec 2003 Powstaje Cesarstwo Sardamacji , twór będący najstarszym przodkiem Marchii. Za symboliczną datę powstania Sardamacji uznaje się 29 lipca, choć tak naprawdę pierwsze strony mające przejściowy charakter pojawiły się w pierwszych dniach sierpnia.

Lipiec 2005 1 lipca pochowano w podziemiach Pałacu Namiestnikowskiego w Argon Cux najbardziej zasłużonego Teutończyka - stolnika markiza Jakoba. 11 lipca Namiestnik wydaje dekret zawierający poprawki (autorstwa bar. Kaczmarczyka) do dekretu o Liście Dyskusyjnej Marchii Teutońskiej - od 11 lipca na listę tą może zapisać się każdy mieszkaniec Sarmacji. 12 lipca baron Kaczmarczyk zostaje sołtysem Argon Cux. 20 lipca dochodzi do zamachu na dotychczasową listę dyskusyjną - w wyniku działań mar. Jakoba moderatorzy tracą dostęp do Listy. Aby zapobiec kryzysowi otwierana jest nowa lista dyskusyjna. 22 lipca wydana zostaje nowa ordynacja wyborcza do Senatu Marchii w myśl, której grono senatorów poszerza się o jedną osobę wybieraną przez wszystkich mieszkańców Teutonii. 23 lipca starostą Enderasji zostaje Hubert Endenio. 24 lipca Rantochia - wieś która popadała w ruinę z powodu nieobecności Michała kaw. Sosna-Dahlke - otrzymuje nowe strony (autorstwa barona Kaczmarczyka) spełniające wymogi ustawy o miejscowościach. W dniach 25-29 lipca z powodu śmierci mar. Jakoba odbywają się wybory uzupełniające do Senatu Marchii. W wyniku wyborów mandat senatorski otrzymuje Adrian Gaj (ob. kawaler). 27 lipca powstaje w Sarmacji nowa partia - Między prowincjonalny Ruch Wolnościowy - składająca się głównie z działaczy Teutońskich. 28 lipca powstaje Encyklopedia Teutońska - zawierająca większość haseł dotyczących Teutonii. 30 lipca obchodzone są uroczystości związane z II rocznicą istnienia Teutonii.

Lipiec 2008 Cedant arma togae! Bezkrwawo przebiegła likwidacja Hrabstwa Loardii, którego ziemie od tej pory do Marchii włączone zostały. Nowe perspektywy to wydarzenie otwiera a ja nadzieję mam szczerą że wykorzystane dla dobra narodu zostaną.
Misję poważna Teutońska administracja otrzymuje, nowy design strony wprowadzając! Od teraz dumni być możemy, ze schludnego witryny naszej wyglądu.
Lipcowe lato to święto także jest nam drogie. 29 lipca 2008 Anno Domini obchodzimy 5 lecie istnienia Teutonii, święto bliskie sercu każdego prawdziwego Teutończyka. Oby Teutonia, res communis nasze, przez kolejne lata trwało!

Lipiec 2009 W lipcu pojawiła się nowa strona Królestwa Teutonii.

Lipiec 2012 Te miesiące przyniosły ze sobą reformę terytorialną Królestwa. Dnia 23 lipca Senat Królestwa przyjął ustawę, która połączyła Margon, Zielnybor i Eltdorf w Ligę Miast Staro-teutońskich, Auterrę i Bytów w Ligę Miast Złotego Brzasku oraz Złoty Gród i Ab'Dorst, jako dzielnicę Królewskiego Miasta. Na czele lig stanęli odpowiednio Lord Prawej i Lord Lewej Tarczy. Pierwszym Lordem Prawej Tarczy został Vladimir Iwanowicza, natomiast pierwszą Lady Lewej Tarczy została Karolina von Lichtenstein.

Czerwiec i lipiec 2013 Czerwiec minął w Teutonii niepostrzeżenie i leniwie. Natomiast lipiec przyniósł ze sobą o wiele ciekawsze wydarzenia. Na początku tego miesiąca Vladimir Iwanowicz von Lichtenstein złożył dymisję z urzędu marszałka Senatu i lorda prawej tarczy, zarząd nad Ligą Miast Staroteutońskich został przekazany Sławomirowi Chojnackiemu de Ruth, choć nigdy nie został on powołany na urząd lordowski.

Lipiec 2014 W początkach lipca Senat przyjął ustawę przywracającą dawne, historyczne odznaczenia. Lipiec był także początkiem wielkich, historycznych wydarzeń w Królestwie Teutonii. Dnia 31-ego lipca marszałek Senatu Rihanna Aureliusz- Sedrowska stwierdziła opróżnienie tronu, czyli koniec panowania króla Michaela von Lichtensteina. Powodem decyzji była przedłużająca się nieaktywność króla oraz rezygnacja Krzysztofa St. M. Kwaziego z funkcji regenta.


Linki do strony TIH: http://historia.teutonia.us/
Link do strony KT: http://www.teutonia.us/
Link do archiwalnego wydania: http://www.sarmacja.org/artykul/pokaz/7833/4
Wykorzystano prace nw. autorów:
Michael von Lichtenstein
Wojciech Hergemon
Krzysztof St. M. Kwazi
Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Gotfryd Slavik de Ruth
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
4 296,00 lt
Ten artykuł lubią: Vladimir ik Lihtenštán, Irmina de Ruth y Thorn, Fryderyk von Hohenzollern, Wojciech Hergemon, Yennefer von Witcher, Andrzej Fryderyk, Michał Pséftis, Laurẽt Gedeon I, Gustaw Witkowski.
Komentarze
Wojciech Hergemon
Ekhem, może się mylę - ale tobyło chyba Cesarstwo Sardamacji.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Faktycznie gdzieś mi ucięło zdanie; ale już poprawiłem :)
Permalink
Fryderyk von Hohenzollern
Jak zwykle piękne i szczegółowe opracowanie, które dobrze się czyta. Oby takich więcej!
Odpowiedz Permalink
Wojciech Hergemon
Teraz, po tej dobrej poprawce, mogę już z czystym sercem powiedzieć - kawał dobrej roboty ;).

Nie wiem ile osób niepamiętających tamtych czasów czyta to ze zrozumieniem, ale jak choć jedna to już ta praca nie idzie na marne.
Odpowiedz Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Jak zwykle mężu profesjonalne podejście i opracowanie tematu:) przyjemnie się czyta
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Staram się, a zaczęło się od zwykłego pomysłu...a tu powoli robi się z tego ciekawa seria artykułów historycznych.
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.