[TzL] Baronia Lantshaven - poczet władców Lantei (cz. III)

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
7ZNRFOa7.png


Baronia Lantshaven to miejsce noszące ślady niezwykłej historii. Zobaczysz tutaj malownicze miasteczka wkomponowane w nizinny krajobraz, zabytkowe warownie i kościoły, a także ruiny świątyń i grodów, przypominające o czasach świetności kultury Lantian. Dowiedz się więcej o historii, kulturze i zwyczajach żyjących tutaj ludzi i zakochaj się w krainie Lantshaven. Nie zapomnij wspomnieć o nas innym mieszkańcom wirtualnego świata!


Zobacz też:
Poczet władców Lantei (cz. II)
Poczet władców Lantei (cz. I)


Dynastia Nirdamska (Średnie Państwo)

Po wydarzeniach z roku 1458, gdy w Lantei na nowo rozgorzały wewnętrzne walki, których kulminacyjnym momentem było powstanie ludowe skierowane przeciwko druidom, Regent Tirsu zrzekł się władzy i opuścił kraj. Wówczas przez kilka miesięcy Wielka Rada nie była w stanie powołać nowego zarządcy państwa. Dopiero wiosną 1459 roku znalazł się odpowiedni kandydat - Diuk Norian Nirdamski. Po objęciu władzy zaprowadził pokój oraz zjednoczył i zreformował państwo, a w roku 1460 został koronowany na Księcia i zapoczątkował epokę dynastii Nirdamskiej (Średniego Państwa) - złoty wiek Księstwa Lantei.
Norian I Odnowiciel
vwDu39kZ.png
Regent Księstwa Lantei (1459-1460), Książę Lantei (1460-1471)
Mąż stanu i dowódca wojskowy, diuk i zarządca Nirdamu (obecnie Teutonienberg). Dzięki swoim licznym talentom został zapamiętany jako odnowiciel i reformator państwa lantiańskiego. Wykorzystując niezwykłe zdolności oratorskie i dyplomatyczne zdołał przekonać zbuntowanych możnych i wodzów rdzennych plemion do zawarcia pokoju i wspólnego odbudowania państwa. Przyjął tytuł Księcia Lantei, aby podkreślić, że Lantea jest dobrem wspólnym wszystkich, zamieszkujących ją ludów, a nie tylko Lantian. Rozszerzył prawa obywatelskie na wszystkich poddanych oraz nadał rozległe prawa handlowe cudzoziemcom. Zmarł w 1471 roku, a państwo które pozostawił było silne militarnie i gospodarczo.
Norian II Apostata
7OT50469.png
Książę Lantei (1471-1489)
Gdy Norian II wstępował na tron, jego sytuacja była więcej niż komfortowa, gdyż jego zmarły bezdzietnie brat pozostawił mu silne i nowoczesne państwo. Nowy władca nie tylko nie zaprzepaścił tego dziedzictwa, ale poczynił kolejne wielkie reformy i podbił nowe ziemie. Pomimo niewątpliwych sukcesów został zapamiętany głównie jako reformator religijny. Książę Norian II pozbawił przywilejów skompromitowaną kastę druidzką i odebrał tradycyjnej lantiańskiej wierze status religii państwowej (Edykt Freiburski z 1478 r.). Efektem ogłoszenia edyktu był wzrost znaczenia organizacji religijnych o różnym charakterze, w tym także coraz bardziej popularnego chrześcijaństwa.
Maldain III Nirdamski
J9N55U6b.png
Książę Lantei (1489-1496)
Książę Maldain III nieco bardziej przychylnie patrzył na tradycyjne wierzenia lantiańskie i bezskutecznie próbował przywrócić im dawną estymę. Pod koniec swojego panowania porzucił próby reformowania religii i skupił się na rozwoju handlu. Ogromnym nakładem sił i środków zbudował potężną flotę, dzięki której Lantea stała się regionalną potęgą morską. Zginął w 1496 roku podczas wyprawy na południe (obecnie Domena Królewska), gdy jego wojska starły się z połączonymi siłami plemion Malberenów i Ardenidów pod wodzą Malcharena. Szczątki Księcia powróciły do kraju dopiero pięć lat później, dzięki staraniom jego syna i następcy - Księcia Esasqu.
Esasqu I Żeglarz
463D02BL.png
Książę Lantei (1496-1527)
Książę Esasqu (czyt. Isaski) wstąpił na tron w wieku dwunastu lat i do osiągnięcia pełnoletności rządy w jego imieniu sprawowała jego matka, Księżna-Regentka Eleide. Zasłynął jako kontynuator starań ojca w dziele budowy floty. Prowadził handel z odległymi krajami oraz założył siedem zamorskich kolonii. Wzorem ojca próbował podbić ziemie na południe od Lantei, ale również nie odniósł na tym polu sukcesów. Zmarł bezdzietnie w 1527 roku, a władzę przejął jego zafascynowany religią chrześcijańską brat.
Konstantyn I Święty
76Ojwv78.png
Książę Lantei (1527-1545)
Urodzony jako Noranu, drugi syn księcia Maldaina III. Będąc pewnym, że jako młodszy z rodzeństwa nigdy nie zasiądzie na tronie w młodości poświęcał się zabawie i podróżom. Znudzony takim życiem postanowił wstąpić do armii i towarzyszyć bratu podczas jego licznych wypraw wojennych. Podczas jednej z nich został ciężko ranny i zapadł w śpiączkę. Po odzyskaniu przytomności opowiedział o wizjach przedstawiających świetlistą postać, których doświadczył w gorączce. Postacią, którą go odwiedziła miał być sam Jezus Chrystus, który polecił mu nawrócić poddanych jego brata. Po tych wydarzeniach Noranu przyjął chrzest i otrzymał imię Konstantyn. Początkowo złożył śluby i pełnił posługę jako zakonnik, a następnie został biskupem. Po śmierci brata został zwolniony ze ślubów przez Patriarchę Rotrii i wstąpił na tron jako Książę Konstantyn. Ogłosił chrześcijaństwo religią państwową i postarał się o stworzenie biskupstwa w Lantshaven. Po śmierci został ogłoszony świętym.
Noranu III Nirdamski
XBZWJXi5.png
Książę Lantei (1545-1563)
Władca zakochany w naturze, sztuce, muzyce i nauce. Za jego panowania do Lantshaven zawitał renesans. Przebudował pałac książęcy, budował kościoły, drogi, ogrody i łaźnie. Ufundował Uniwersytet Lantiański. Jest znany jako mecenas sztuki, jako że wspierał niezliczoną rzeszę malarzy, rzeźbiarzy i poetów. Dzięki jego zaangażowaniu w stolicy powstał nowatorski system odprowadzania nieczystości. Niestety polityka księcia spowodowała ogromne zadłużenie, ale dzięku ufundowanym przez niego budowlom Latshaven zyskał miano Perły Północy.
Jan I Prawodawca
6QF2906N.png
Książę Lantei (1563-1579)
Zreorganizował system prawny Księstwa Lantei. Wprowadził nowe podatki dla szlachty, zmniejszył obciążenia podatkowe mieszczan i umożliwił nabywanie ziemi chłopom. Jego reformy spowodowały wzrost znaczenia gospodarczego Lantei, a w konsekwencji napływ obcego kapitału. Władca zmarł przedwcześnie podczas epidemii czarnej ospy, pozostawiając swoich poddanych w wielkim smutku. Po jego śmierci żałoba trwała przez trzy miesiące.
Jan II Szalony
Cuf0N1FK.png
Książę Lantei (1579-1584)
Pierwsze lata jego panowania były bardzo udane. Kontynuował dzieło swojego brata, Jana I Prawodawcy. Niestety nieco później zaczął zdradzać objawy choroby psychicznej. Na przemian popadał w furię i katatonię. Potrafił tygodniami nie wychodzić z komnaty. Zmarł bezdzietnie w 1584 roku. Prawdopodobną przyczyną jego problemów psychicznych i śmierci był zaawansowany guz mózgu. Jan II był ostatnim władcą z dynastii Nirdamskiej.

Dziękuję za czas poświęcony lekturze! Nie zapomnijcie zostawić śladu po sobie w Księdze Gości!
Serduszka
10 056,00 lt
Ten artykuł lubią: Andrzej Fryderyk, Guedes de Lima, Cudzoziemiec, Laurẽt Gedeon I, Yennefer von Witcher, Adam Jerzy Piastowski, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Vladimir ik Lihtenštán, Siergiusz Asketil, Albert Felimi-Liderski, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Tomasz Ivo Hugo, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Cudzoziemiec
Narobiles się nad trochę :-)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Bardzo ciekawie napisane. Fakt, czasochłonne zajęcie :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Książę Esasqu (czyt. Isaski) to chyba nie jest standardowe imię w Lantshaven? Czyżby rodzice mieli fantazję przy nadawaniu imienia dziecku, czy też jest jakiś inny ciekawy powód?

Czy też może się czepiam :P
Odpowiedz Permalink
Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni
Kiedyś dość standardowe, obecnie raczej uważane za archaiczne, coś jak w nieistniejącej, realnej Polsce Gniewomir, albo Czcibor. Dziś dominują imiona typowo teutońskie. Czasem fantazja ponosi rodziców i jakiś Esasqu się pojawi, ale i tak więcej Branajnków i Alanków biega po ulicach.
Może w następnej edycji pojawi się imiennik lantiański :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Zwykły Janusz wystarczy ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Od Januszow wara wam
:-D
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Cytuję:
Od Januszow wara wam

Typowy Janusz :P
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Uważaj sobie Adasiu uważaj :D Raz, że mnie realnie, a dwa, że i mojego dziadzię obrażasz :) A po co miałbym chlastać po jajecach szabelką? Po co? :D
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
No a co ja poradzę, że taka moda na to imię zapanowała ;) Ważne byś skarpetek nie podciągał po kolana i z reklamówką od Biedry nie chodził.

@Daniel - Weź proszę na następny poczet dorzuć jakiegoś Janushavena ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Skarpetki tylko nisko, w Biedrze zaś w ogóle zakupów nie robię. Jestem zapewne w mniejszości :) Ale Adamie, robienie zakupów w tym sklepie wstydu Ci na pewno nie przynosi ;)
Odpowiedz Permalink
Daniel Maksymilian von Schwarz-Saryoni
Janusasqu :)
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Sporo tego... GJ!
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.