Wieści z poligonu.
Seria wydawnicza: Wieści z poligonu

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Athos-Unisławów
Ponad 900 żołnierzy i 300 jednostek sprzętu z 2 „Athoskiej” Brygady Górskiej oraz 3 Brygady Zmechanizowanej bierze udział w największym ćwiczeniu tego kwartału dla pododdziałów 1 Dywizji Zmechanizowanej . Górale i Zmech ćwiczyć będą na centralnym poligonie Książęcych Wojsk Lądowych w Unisławowie oraz poligonie w Athos.

Siły z obydwu Brygad stacjonujących w koszarach w Athos,biorą udział w ćwiczeniu w terminie 15 sierpnia -02 września br. na kilku kierunkach. Największa grupa ćwiczy na obiektach poligonu w Unisławowie, gdzie szkolą się żołnierze 2 batalionu piechoty górskiej oraz 26 batalionu dowodzenia. Wtórują im żołnierze 11 batalionu zmechanizowanego i 13 batalionu pancernego z 3 Brygady.
„Łącznościowcy” zapewniają sprawne działanie kierownictwa ćwiczenia, natomiast żołnierze 2 bpg, którzy szkolą się już od tygodnia na piaskach poligonu, wezmą udział w ćwiczeniu w składzie Brygady Modułowej wraz z przydzielonymi siłami partnerskimi z 3 Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo wsparciem dla pododdziałów armii, w wykonywaniu zadań w czasie ćwiczenia będą siły wspierające administracji państwowej.

W kierownictwie ćwiczenia w Sztabie Generalnym, ćwiczyć też będzie Grupa Operacyjna w skład której wchodzą głównie żołnierze dowództwa obydwu brygad.

Kolejnym istotnym kierunkiem jest masyw gór Kocich, a dokładnie Ośrodek Szkolenia Górskiego w Athos i obiekty elektrowni wodnej na jeziorze Błękitnym. Odbędą się tam Terenowe Ćwiczenia Obronne towarzyszące, w których działały będą siły i środki wydzielone z 3 batalionu piechoty górskiej. Szkolenie rozpocznie się 29 sierpnia br.
Ćwiczone będzie współdziałanie wojska, Straży Granicznej, Straży Pożarnej i Policji a ich celem, w głównym etapie ćwiczenia będzie odbicie placówki Straży Granicznej przejętej przez terrorystów, a także obrona strategicznego obiektu, jakim jest elektrownia wodna na jeziorze błękitnym.

Żołnierze z szarotkami na rękawach, którzy już intensywne się szkolą, doskonalą elementy taktyki, strzelanie, konwojowanie, patrolowanie, a także przeszukanie obiektów. Scenariusz jednego z przeprowadzonych zajęć zakładał że w wiosce znajduje się grupa uzbrojonych separatystów wraz ze swoim przywódcą, który był głównym celem żołnierzy. Ograniczeniem w działaniach było założenie, że wioska zamieszkała jest przez ludność cywilną. Żołnierze otaczali grupę budynków kordonem, obserwowali , a następnie po nawiązaniu kontaktu ogniowego przystąpili do zdecydowanego zatrzymania terrorystów.

Anheim
W poniedziałek 22 sierpnia podoficerowie dywizjonów ze składu 3 pułku artylerii oraz 4 pułku artylerii przeciwlotniczej, wzięli udział w zajęciach przygotowanych dla nich w ramach Dnia Podoficera.

Zajęcia zostały przeprowadzone w dwóch odrębnych blokach programowych. 8 Dywizjon dowodzenia oraz 18 i 19 dywizjon artylerii samobieżnej z 3 Pułku przeprowadziły zagadnienia szkoleniowe w formie zajęć teoretycznych. W ich toku omówiono kilka zagadnień, pierwszym z nich była „Rola, zasady i formy umacniania dyscypliny wojskowej przez dowódcę drużyny i plutonu”, które omówił nieetatowy pomocnik dowódcy do spraw podoficerów st. chor. sztab. Thomas Duro.
Jako kolejny wystąpił przedstawiciel Żandarmerii Wojskowej chor. Conrad Beska który przedstawił temat „Odpowiedzialność karna za przestępstwa przeciwko mieniu wojskowemu”. „Zasady opiniowania rocznego żołnierzy zawodowych” omówiła przedstawiciel sekcji personalnej 3 Pułku kpt. Janina Kołodki .
Na koniec „Istotę i zasady rozliczenia poleceń wyjazdów oraz wybrana problematyka ubezpieczeń społecznych” omówiła referent finansowy bazy w Anheim p. Agnieszka Czarnowska.

W ramach drugiego bloku programowego, którego uczestnikami byli podoficerowie 25 i 26 dywizjonu artylerii przeciwlotniczej z 4 Pułku , odbyła się podróż wojskowo-historyczna do ruin twierdzy Anheim.
Rano o godzinie 7.00 uczestnicy podróży wysłuchali krótkiej informacji udzielonej przez głównego organizatora dnia podoficera Pomocnika Dowódcy Pułku ds. Podoficerów st. chor. szt. Kaldera Huna dotyczącej zasad opiniowania żołnierzy.
Następnie przedstawiciel sekcji wychowawczej st. kpr. Grzegorz Koska przedstawił plan zajęć oraz krótki rys historyczny dotyczący przyczyn powstania twierdzy na wyspie . Po dotarciu na miejsce i spotkaniu się z przewodnikiem p. Jurandem Losko,wszyscy udali się na zwiedzanie zachowanych fragmentów twierdzy oraz muzealnej ekspozycji.

Zommerland
Na przykoszarowym ośrodku szkolenia poligonowego w Zommerland zakończyła się główna część ćwiczenia „Stalowy Rydwan”. W której udział wzięli żołnierze z 5 Brygady Lekkiej oraz 13 Brygady Kawalerii Pancernej.

Żołnierze z 13 batalionu pancernego, pod dowództwem kapitana Arnolda Fergo, na swoich Leopardach 2A6 podczas działań odgrywali rolę przeciwnika. Zgodnie z przyjętym scenariuszem, we wstępnym etapie działań przemieścili się oni w rejon Wzgórza Sosnowego. Tam wykonali natarcie na broniące się siły sojusznicze, w składzie których współdziałali żołnierze z 21 batalionu zmechanizowanego na wozach piechoty Stryker M1126 oraz czołgiści 15 batalionu pancernego na Leopardach 2A6.
Natarcie przeciwnika zostało odparte, a do kontrataku została wprowadzona odwodowa kompania czołgów, która zmusiła żołnierzy 13 batalionu do wycofania się i przejścia do działań opóźniających. - Działając, jako przeciwnicy wykryliśmy wszystkie pojazdy wojsk sojuszniczych, sami pozostając w ukryciu i niemal oskrzydlając kontratakujący pododdział. – powiedział dowódca 13 batalion kapitan Fergo, którego żołnierze potwierdzili wysoki poziom wyszkolenia załóg.
W dalszej części ćwiczenia dwie kompanie przemieściły się w kierunku bazy zaopatrzeniowej , w celu odtworzenia zdolności bojowej, a jedna pozostał, jako ubezpieczenie sił głównych przez całą noc nękając co raz przeciwników.
W tym przypadku głównym celem było doskonalenie działania kompanii czołgów w nocy, w warunkach ograniczonej widoczności. Takie działanie jest bardzo trudne. Wymaga od żołnierzy wysokich umiejętności, wyszkolenia i odpowiedniego zgrania w załogach,zaznaczył dowódca 21 batalionu zmechanizowanego porucznik Gerald Zeus.
Następnego dnia o poranku kompanie po odtworzeniu zdolności bojowych, dołączyły do swoich sił głównych. Ostatnim akcentem ćwiczenia było pokonanie przez sojuszników rzeki Hupko i kontynuowanie natarcia w kierunku obiektu „Wilcze Doły”. Po zaciętej walce udało się go opanować i zakończyć działania pełnym sukcesem.

Czarnolas
Sezon urlopowy charakteryzuje się przede wszystkim mniejszymi stanami osobowymi w pododdziałach i odpoczynkiem od poligonów. Mogłoby wydawać się, że jest to również przerwa w szkoleniu, jednak 42 Pułk Komandosów w pełni zaprzecza temu twierdzeniu.

Jednym z licznych przykładów obalających to może być szkolenie realizowane przez żołnierzy 10 batalionu desantowo-szturmowego.

Bez względu na liczbę żołnierzy na zajęciach, dowódca batalionu kpt. Norman Sergo kładzie ogromny nacisk na przygotowanie instruktorów oraz pełne zaangażowanie szkolonych, czego skutkiem są bardzo dobre wyniki w szkoleniu.

W tym celu w dniach 22-24 sierpnia br. dowódca wspomnianego pododdziału przeprowadził zajęcia taktyczne i strzelania sytuacyjne. Oprócz strzelań żołnierzy poddano kwartalnemu sprawdzianowi wyszkolenia indywidualnego i technik bezpiecznego posługiwania się bronią. „Mimo obecnie niższych stanów osobowych spowodowanych urlopami wychodzę z założenia, że każda okazja jest dobra, aby doskonalić sprawność bojową i psychofizyczną podległych żołnierzy. Tego typu zajęcia pozwalają mi dokładnie sprawdzić ich poziom wyszkolenia” podsumował kpt. Sergo.

FOTOGALERIA
Vn518Ep7.jpg
specjalisci z sił specjalnych na treningu z broni krótkiej
2PNVg59T.jpg
pancerniacy w na szkoleniu poligonowym
94OrfF6q.jpg
wsparcie z powietrza lotnictwa kwl
HUMOR
9EVLuGX3.jpg
COŚ NA SPOCZNIJ
2t2fNv78.jpg
Dotacje
0,00 lt
Nikt jeszcze nie zasponsorował tego artykułu.
Serduszka
6 423,00 lt
Ten artykuł lubią: Cudzoziemiec, Daniel Günther, Baszar Svensson at Atera, Irmina de Ruth y Thorn, Fryderyk von Hohenzollern, Henryk Wespucci, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Laurẽt Gedeon I, Julian Fer at Atera, David de Hoenhaim, Mateusz von Thorn-Chojnacki, Yennefer von Witcher, Paulus Buddus.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Relacja pierwsza klasa drogi małżonku :P
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
Ale te materiał na końcu artykułu mają tyle z artykułem wspólnego co Wandystan z Bialenią.
Odpowiedz Permalink
Henryk Wespucci
Ale artykuł fajny ;)
Odpowiedz Permalink
Baszar Svensson at Atera
Artykul bardzo ciekawy na medal :)
Odpowiedz Permalink
Laurẽt Gedeon I
Nie pozostaje nic jak tylko ruszyć pozostałe jednostki z koszar :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Staram się by każdy odcinek był ciekawy :)
Permalink
Irmina de Ruth y Thorn
Oh chyba mężu przyjdę na nauki do ciebie co ty na to?
Odpowiedz Permalink
Mateusz von Thorn-Chojnacki
Bardzo fajna relacja :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
skromnie powiem że staram się trzymać poziom. Oraz ciekawie opisywać co tam się na naszych poligonach dzieje :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.