Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 25.10.2016 r. o 19:42
[TIH] Kartka z kalendarza
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
70KvK9tl.png

ma przyjemność przedstawiać kolejny odcinek tzw. "Kartki z kalendarza" w której to ponownie przedstawiamy zarys najciekawszych wydarzeń z historii Teutonii. Na początek trochę informacji z czasów internetowych, a w dalszej części z czasów przed internetowych. Dlatego zachęcam do lektury, a tych z was którzy chcą dowidzieć się więcej o naszej historii zapraszam na strony TIH.

Czasy przed internetowe...

374r. Koronacja Króla Wergeniusza III „Uzdrowiciela”
W Ruhnhoff odbyła się koronacja Wergeniusza III na Króla Enderasji . Przeszedł do historii jako "Uzdrowiciel" władca, który zreformował administrację państwową. Przywrócił porządek i sprawnie ukrócił samowole w państwie po okresie trucicielskiego bezkrólewia. Okres jego panowania to względny spokój na pograniczach i stopniowy rozwój Królestwa. Wprowadził dodatkowe akty prawne, regulujące prawa do sądzenia kar oraz rozstrzygania sporów. Przyjmuje się, że za jego panowania do południowo-zachodnich krańców wyspy zaczęli przypływać Slavianie. Zmarł naturalnie w 405r.
720XCXcM.jpg

1140r. Koronacja Księcia Męcimira II
W świątyni Kastroboga w Grodku odbyła się koronacja na księcia Slavii. Okres jego panowania to dalsze honorowanie Rozejmu między sąsiadami. W 1142r. ostatecznie przeniósł Stolicę z Grodka do Srebrnego Rogu. On to zapoczątkował kolonizacje południowych krańców wyspy Rarogonii. Nadał nowej stolicy Srebrnemu Rogowi- herb używany do dziś; oraz powołał pierwszego komesa nowej stolicy. W roku 1160 doszło do pierwszego najazdu Normanów na ziemie Slavian. Zmarł w wyniku powikłań po grypie.


1414r. Zmarł Gniewomir „Czarny”
Zmarł Gniewomir „Czarny” najemnik, wódz, przywódca i strateg w czasie wojen w Nowej Teutonii. Uczestnik wojny Tugan w latach 1366-1372 w Tauzenii. Po powrocie do rodzimego Wery w 1387r. przyłączył się do zbrojnego powstania przeciw Lordom i stanął na czele nowych oddziałów. Opracował nowy sposób walki, oparty na piechocie i zbrojnym taborze. Od 1395r. Był faktycznym władcą w Wery, podporządkował sobie sąsiedni Benden. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych dowódców w historii Nowej Teutonii, nie przegrał żadnej bitwy. Bohater narodowy. Urodził się ok. 1352 r.
SCdlceUw.jpg

1798r. Powołanie Komisji Edukacji Cesarskiej
Cesarz Arktus powołał Komisję Edukacji Cesarskiej . Był to pierwszy w Teutonii urząd odpowiedzialny za oświatę. Uznawany jest za pierwowzór Ministerstwa Oświaty. KEC zajął się reformą studiów wyższych, założył seminaria nauczycielskie i szereg szkół. Zorganizował Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które miało opracowywać podręczniki zgodne z nowym oświeceniowym programem nauczania.


1897r. Zamach na Gustawa III
W 1897 roku w Sangropolis , na terenie obecnej Nowej Teutonii wybuchła rewolucja robotnicza. Zawiązała się Socjalistyczna Partia Wolności. Gustaw III namiestnik cesarski, odmówił podpisania postulatów robotniczych. W wyniku czego SPW dokonała udanego zamachu na jego życie. A w Sangropolis proklamowano Socjalistyczną Republikę Ludu Sangrii.
7Meb125N.jpg

1929r. Zmarł Leonard Gushall
Zmarł Leonard Gushall , malarz, jeden z głównych przedstawicieli „Nowego Pokolenia” , symbolista, profesor Cesarskiej Akademii Umiejętności w Srebrnym Rogu . Początkowo malował sceny rodzajowe i szkice inspirowane utworami Vigo Frugeta: "Naspa", "Harfiarz z Lilli Wenedy", "Śmierć Elena". W dojrzałej twórczości dominowała refleksja nad życiem i śmiercią. Dał temu wyraz w obrazach: "Wiara, nadzieja, miłość", "Błędne koło", "Melancholia". Urodził się 15 lipca 1854 r.


Czasy nam współczesne...


Październik 2003 - Zastój w państwie. Podjęcie rozmów z Królestwem Scholandii na temat podpisania trójstronnego traktatu (Dreamland - Scholandia - Teutonia). Podpisanie I traktatu z Księstwem Brugii, Traktatu Kockiego (z Federacją Delfina Zjednoczonego), oraz umowy z Rzeczpospolitą Trojga Narodów.
Październik 2004 - Kompletna cisza na liście - nie padło tam ani jedno zdanie - głęboki kryzys Teutonii. Bezpowrotnie utracono większość stron Teutonii m.in. Strona główna, MSSCT, CK, a także skrypty. Baron Nosewicz stworzył prowizoryczne strony Marchii.

Miesiąc Wrzesień, Roku Pańskiego 2007.
Pierwszego wrześniowego dnia wyniki senackich wyborów ogłoszono. Mandatami wielce ucieszyli się Baroneci wówczas Wróbel Krzysztof, Sadowski Jarek i znany nam wszystkim pan Karausche Michał, który wolą Rady Regencyjnej, pro tempore Namiestnikiem zostaje.
Reszta miesiąca pod znakiem sarmackich wyborów upływa.


Miesiąc październik 2009 roku
W październiku wybrano teutońskiego delegata do Izby Poselskiej Sarmacji, został nim Roan Łuryx. 17.X król powołał również Królewską Izbę Prawną, która miała ścigać przestępstwa przeciwko Narodowi Teutońskiemu. Pierwszym Radcą Prawnym został Wojciech Hergemon. W Senacie trwała debata nad projektem ustawy o obywatelstwie teutońskim autorstwa JCW Jakoba.


Miesiące wrzesień i październik 2010 roku.
Październik to miesiąc wyborów do Izby Poselskiej Księstwa Sarmacji. Silnym kandydatem wywodzącym się z narodu teutońskiego był Krzysztof Konias. Namiestnik ogłosił również nabór na urzędy lordowskie.


Miesiące wrzesień i październik 2011 roku.
Namiestnik ogłosił nabór na urzędy Skryb Królewskich. Loża Rycerzy Teutońskich wystosowała wniosek do Księcia Sarmacji Piotra II Grzegorza o zgodę na posługiwanie się przez JCW Jakoba tytułem cesarza Teutończyków. Przyjęto tą inicjatywę, a Książę wyraził zgodę. Najważniejszym wydarzeniem października była reaktywacja Teutońskiego Instytutu Historii, którego rektorem został Gotfryd Slavik de Ruth dnia 29 października.Wykorzystano prace nw autorów :
Michael von Lichtenstein
Krzysztof St. M. Kwazi
Vladimir Ivanovitsš ik Lihtenštán
Gotfryd Slavik de Ruth
Serduszka
9 924,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Wespucci, Julian Fer at Atera, Cudzoziemiec, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Baszar Svensson at Atera, Bonawentura Czajkowski, Irmina de Ruth y Thorn, Leszek de Ruth, Henryk Leszczyński, Andrzej Fryderyk, Yennefer von Witcher, Wojciech Hergemon, Adam Jerzy Piastowski, Yupeng Beijin-Zhao.
Komentarze
Irmina de Ruth y Thorn
Jak zwykle mężu profesjonalny artykuł :) ty historie miałeś masz i będziesz mieć we krwi. Super :)
Odpowiedz Permalink
Baszar Svensson at Atera
Artykuł iście mistrzowskim piórem pisany oby tak dalej :)
Odpowiedz Permalink
Bonawentura Czajkowski
Znakomity artykuł, może się również okazać bardzo pomocny dla wielu czytelników ;). Oby tak dalej !
Odpowiedz Permalink
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
TIH jak zawsze na poziomie! :) Jako RedNacz GT zachęcam każdego do uważnego śledzenia artykułów z tej serii.
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
A ja proponuję przywrócenie do życia LRT!
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Poziom jak zawsze świetny!

Zastanawiałem się niedawno w mojej głowie nad reaktywacją LRT (telepatia?). Wiem jedno, że bez osoby pokroju Vlada będzie to trudne.
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Dwa projekty pod szyldem TIH tj. Kartka z kalendarza i historyczne bitwy. To obecnie w mojej ocenie,najlepszy sposób by pokazać naszą wspaniałą i zacną historie całemu społeczeństwu Księstwa :)
A pozytywne komentarze tylko mnie zachęcają do dalszych prac w tym kierunku...
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.