Dwór Książęcy, Tomasz Ivo Hugo, 10.12.2016 r. o 00:47
Za cóż, ach za cóż…

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
…dostaję te wszystkie ordery, krzyże i medale?

J
akiś czas temu opisałem, mam nadzieję dość dokładnie, Order Wschodzącej Gwiazdy i jego odznaczenia – nagrody dla osób, które zamieszkały nie później niż 12 miesięcy przed końcem danego kwartału i wykonały pewne czynności. Tym razem chciałbym przybliżyć zasady, które w przypadku orderów i odznaczeń dotyczą wszystkich – zarówno „starych”, jak i nowych mieszkańców. Jako, że dziedzin aktywności sarmackiej, za które można otrzymać ordery i odznaczenia jest aż 19, to w kilku kolejnych artykułach postaram się przybliżyć poszczególne rodzaje orderów i odznaczeń. Natomiast zacznę artykułem o podstawowych zasadach i korzyściach płynących z otrzymania orderu i odznaczeń. Mam nadzieję, że wszystkie te artykuły razem i z osobna wyjaśniąe wątpliwości, może nawet dopiero przybliżą niektórym same odznaczenia i ordery.

O
rder to najwyższa nagroda i może dzielić na odznaczenia. Te ostatnie są podzielone na dwie kategorie: niższą – medal orderu oraz wyższą – krzyż. Żeby było ciekawiej, zarówno medal, jak i krzyż, dzielą się na następujące klasy (od najniższej do najwyższej): brązowy, srebrny i złoty.

Order jest przyznawany za zasługi – wybitne osiągnięcia w danej dziedzinie w przeciągu 12 miesięcy. A przyznawany jest w rocznicę koronacji (teraz akurat mojej ;) ). Z pewnymi wyjątkami – ordery samorządowe są na święta państwowe związane z poszczególnymi Samorządami, Order Legii Honorowej przyznawany jest w święto Książęcych Sił Zbrojnych oraz Order Acjo nadawany w rocznicę Księstwa Sarmacji. Odznaczenia z kolei są przyznawane za kwartał kalendarzowy. W tych samych dziedzinach co ordery, choć nie każdy order dzieli się na odznaczenia. Są jeszcze szczególnego rodzaju nagrody, które wynikają z tradycji Sarmacji i mają rangę orderów, choć nazywają się „medalami” – Medal Koronacyjny (trzystopniowy: złoty, srebrny i brązowy, nadawany z okazji koronacji), Medal Nadwyżki (ciekawa nagroda, niezaznajomieni z tematem poznają go w którymś z kolejnych artykułów) i Medal Ofiarodawców Sarmacji (za rzeczywiste, realne wsparcie Księstwa).

N
o dobrze – skonstatuje ktoś – ale co z tego taka nagrodzona Sarmatka, nagrodzony Sarmata będą mieli, oprócz możliwości obwieszenia się niczym choinka? (wiem, wiem, niektórym się to obwieszanie może nie podobać ;) ) Ano na całkiem wymierne sarmackie sprawy to się przekłada. Otóż za każde odznaczenie i order, nagrodzone osoby otrzymują tzw. Punkty Zasługi, które mogą całkiem ciekawie wymieniać. Ale od początku – ile za co tych Punktów Zasługi:
 • brązowy medal orderu – 1 Punkt Zasługi,
 • srebrny medal orderu – 4 Punkty Zasługi,
 • złoty medal orderu – 8 Punktów Zasługi,
 • brązowy krzyż orderu – 16 Punktów Zasługi,
 • srebrny krzyż orderu – 26 Punktów Zasługi,
 • złoty krzyż orderu – 38 Punktów Zasługi,
 • order – 70 Punktów Zasługi.

Obecnie nagrodzeni wymieniać je mogą na takie przyjemności i dogodności:
 • 50% zdrowia za 5 Punktów Zasługi,
 • 100 jednostek pracy za 1 Punkt Zasługi,
 • 1 punkt aktywności obywatelskiej za 15 Punktów Zasługi,
 • 5 darmowych ćwirków za 25 Punktów Zasługi,
 • zwiększony o 20% dochód za otrzymane jedno kolejne serce za 1 Punkt Zasługi,
 • zwiększony o 20% dochód za otrzymany jeden kolejny komentarz pod artykułem na stronie głównej za 1 Punkt Zasługi.

Myślę, że może to być całkiem fajne, zwłaszcza że odznaczeń przyznaję niemało w każdym kwartale ;) O ile mnie pamięć nie myli, to obiecałem i obietnicę podtrzymuję, że jeśli powstanie system gospodarczy, jego zręby, to postaram się wprowadzić kolejne wymiany Punktów Zasługi. Ale też jestem tu i teraz otwarty na propozycje – na co i za ile można by jeszcze wymienić Punkty Zasługi.

W
kolejnym artykule postaram się przybliżyć Wam, moi Drodzy, jedyne achivementowe odznaczenia – Awangardy i Czerwonej Podwiązki; ich ordery też ;) Chociaż przedtem postaram się napisać coś znowu o Orderze Wschodzącej Gwiazdy... i będzie to skierowane przede wszystkim do "starej gwardii". Do napisania!

Rejestr zmian

Dotacje
500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Irmina de Ruth y Thorn.
Serduszka
7 877,00 lt
Ten artykuł lubią: Irmina de Ruth y Thorn, Andrzej Fryderyk, Fryderyk von Hohenzollern, Cudzoziemiec, Guedes de Lima, Laurẽt Gedeon I, Roland Heach-Romański, Paulus Buddus, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Henryk Wespucci, Adam Jerzy Piastowski, Julian Fer at Atera.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Wasza Książęca Mość!
Całkiem ciekawie WKM kombinuje. Mam nadzieję, że te pomysły będą się sprawdzać :D
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
JWP, te pomysły funkcjonują już od jakiegoś czasu, a czy się sprawdzają, to już Wy, moi Drodzy możecie, musicie ;-) odpowiedzieć. Ale dziękuję :-)
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
A człowiek nie może być jak choinka obwieszony... Ba, nawet nie jak choineczka czy skromny karpik z kolorowymi łuskami... Może by tak czas zasłużyć na jakiś medal, order albo barona... :P
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Człowiek nie może być obwieszony, to jasne jak słońce. Dlatego Książę już od dawna nie obwiesza. Trzaska zszywkami na gołą klatę. Jest efektowniej i efektywniej :D
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
Rolandzie! Zszywki to możesz schować do kieszonki. Widziałem osobiście jak Książę gwoździem przybijał medal jednemu z obywateli. Twardy był zawodnik - nawet nie mrugnął. Na koniec tylko uśmiechnął się przez łzy i podziękował :)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
I cóż, że ze Szwecji.
Odpowiedz Permalink
Michaś Elżbieta II
Przydałby się Order Zachodzącej Gwiazdy - dla gasnących emerytów :D
Odpowiedz Permalink
Bartosz von Thorn-Janiczek
O, tak, dla emerytów, dobre! I ewentualnie "Order Trumienki", dla zombie. :D
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Mi się zawsze wydawało że wiem za co te ordery i medale dostaje...za prace na rzecz Księstwa :)
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.