Chata zielarki, Sorcha Raven, 23.02.2017 r. o 07:27
Kupalnik Solski

1NdUa319.jpg

Kupalnik Solski- roślina rosnąca na obszarach przyległych do Gór Solskich, należąca do rodziny skalniowych.Kwiaty mają lekko różowy kolor, delikatny zapach, kształt podobny do stokrotki i umieszczone są na szczycie długiej i grubej łodyżki gęsto porośniętej listowiem. Lodyga zaś wyrasta jakby z rośliny-matki, grubolistnej i przez to mającej możliwość zatrzymywania wody w okresach susz. Liście podstawy rośliny na końcach często mają zabarwienie lekko różowe lub lekko pomarańczowe.
Kupalnik Solski jest rośliną miododajną, więc przyciąga pszczoły.

Kwiaty oraz liście zbieramy latem, korzenie i kłącza natomiast jesienią. Zbiory suszymy w pomieszczeniach przewiewnych i cienistych. Tylko korzenie mogą suszyć się w pełnym słońcu. Zioła zawsze przechowujemy w miejscach suchych i zacienionych.

Kupalnik Solski ma szerokie zastosowanie w lecznictwie naturalnym. Przedstawia przeciwobrzękowe, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, ściągające. Ponadto wzmacnia serce oraz naczynia krwionośne. Kupalnik Solski stosowana jest przy urazach i stłuczeniach. Przyśpieszają wchłanianie krwiaków i siniaków. Należy jednak zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tej rośliny, gdyż bardzo łatwo jest ją przedawkować i narazić się na podrażnienia skóry.

Kupalnik Solski po odpowiednim przygotowaniu dobrze sprawdza się jako maseczka nawilżająca ze względu na zasób wody w liściach. Zawsze stosujemy ją w postaci papki ziołowej lub kompresów na mnoc.

Ziola te posiadają magiczną moc, wywar z kwiatów stosowany jest w celu wzmocnienia pewności siebie i przyciągania pozytywnych, losowych zdarzeń.
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Krzysztof von Thorn-Macak, Tomasz Ivo Hugo, Paulus Buddus.
Serduszka
6 669,00 lt
Ten artykuł lubią: Fryderyk von Hohenzollern, Laurẽt Gedeon I, Krzysztof von Thorn-Macak, Tomasz Ivo Hugo, Piotr II Grzegorz, Julian Fer at Atera, Paulus Buddus, Patryk Vindsor.
Komentarze
Krzysztof von Thorn-Macak
O! Tę roślinkę to nawet znam. Bonus z niej taki, że jak nie ma drzew wysoko w góra to nadal jest z czego stos rozpalić ;)
No i potwierdzam też lecznicze właściwości. Niejeden nieostrożny (i poparzony...) inkwizytor ratował się okładami z liści kupalnika.
Odpowiedz Permalink
Vanderlei Bouboulina-à-la-Triste
Kupalnik, czystek, muszę przyznać, że dosyć proktofilne nazwy. Czy będzie tez pierdzioszek i zatwardnik?
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Wszystko jest możliwe :)
Odpowiedz Permalink
Julian Fer at Atera
Zioło zawsze ma moc. Będą inne opisy, bo Góry Solskie mają ponoć wiele nie sklasyfikowanych roślin :)
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
A można to palić? :)
Odpowiedz Permalink
Sorcha Raven
Pewnie, można dymem okadzać pomieszczenia dla dobrobytu :)
Odpowiedz Permalink
Paulus Buddus
EEEE szkoda dymu dla domu lepiej w płuca :D i też w płuca dla dobrobytu może być :D
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.