Dom von Thorn, Krzysztof von Thorn-Macak, 27.03.2017 r. o 21:51
Herb Krzysztofa von Thorn-Macak
Seria wydawnicza: Herbarz Domu von Thorn

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
0ZPiPJQS.png

H
eraldyka rodowa rzecze: Tarcza czwórdzielna w krzyż. W polu pierwszym i czwartym (herb Piękne Życie) w tarczy błękitnej koniczyna trójlistna bez łodygi złota, pomiędzy jej liśćmi liście dębu srebrne.
Pole drugie (herb Pobóg): w polu błękitnym podkowa srebrna, z zaćwieczonym na barku krzyżem kawalerskim, złotym.
Pole trzecie (połowa herbu Anheim): w polu białym pół czarnego orła sarmackiego z głową skierowaną w prawo z dziobem i pazurami złotemi.

W klejnocie godło koniczyna trójlistna bez łodygi złota, pomiędzy jej liśćmi liście dębu srebrne.

Labry złote, podbite srebrem.


P
ochodzenie: herb odzwierciedla przynależność rodową (herb Piękne Życie domu von Thorn znajdujący się w polu pierwszym i czwartym.

Pole drugie zawiera herb Pobóg, który jest realnym herbem nadanym Krzysztofowi w ruchu rekonstrukcyjnym. Pole trzecie natomiast zawiera połowę herbu Anheim, sarmackiej miejscowości, z Orłem Sarmackim jako upamiętnienie miejsca w którym Anheim powstało — wyspę Orle Gniazdo leżącą w pobliżu południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Sarmacja.

Opis herbu Piękne Życie już był publikowany, zapraszam do lektury..

O
pis herbu:

O herbie Pobóg już Jan Długosz napisał: "ad iracundiam proni" - czyli do gniewu skłonni, porywczy, wybuchowi. I taka też jest familija Pobożan. Pierwszy odcisk pieczęci datowany jest na 1353 rok. Legenda herbowa jest następująca:
(...) Zagłobczyk (synowiec miał to być pierwszego Zagłobczyka (...)) mając sobie za hańbę, odmianę starożytnego herbu nakazaną, włożoną od wszystkiego pokrewieństwa na stryja swego, za pewny exces, żeby tę niesławę z siebie i potomstwa swego zwalił, starał się jaką znaczną przysługą to naprawić: więc do cudzych krajów i postronnych dworów wyjechawszy, i tam przez jakiś czas dobrze się zaleciwszy, otrzymał od owych panów list przyczynny do Papieża, którym zachwalony, łatwo wymógł, że mu tam herb odmieniono, to jest wyrzuciwszy szablę, krzyż na wierzchu podniesiony, a and hełmem hart nadany, z listami potem papieskimi do Bolesława Chrobrego Króla do Polski wróciwszy, Król pochwaliwszy i potwierdziwszy tę odmianę, herb sam Poboż od pobożności jego nazwał.

Takoż i się stało, że miast porywczymi spokojnymi się stali Pobożanie i od tej pory więcej rozumem niż szablą działali...

Herb Pobóg trzy odmiany posiada. Prezentowany i będący znakiem Krzysztofa jest herb odmiany I. Od Pobógu odmiany II różni się klejnotem: miast pół charta są trzy strusie pióra. Odmiana III miast pola błękitnego posiada czerwone i w klejnocie miast pół charta posiada jego głowę jedynie.

Herb Anheim (tu jego połowa przeniesiona w pole trzecie) z kolei stworzony został w chwili lokacji miejscowości Anheim na wyspie Orle Gniazdo. Tarcza trójpolowa, w polu pierwszym stanowiącym połowę tarczy posiada połówkę orła - co można dziś dostrzec w herbie von Thorn-Macak, w polu drugim herb Pobóg (realny herb Krzysztofa Macak) a w polu trzecim połówkę najwyższego szczytu wyspy: Orlej Perci. Było to idealne nawiązanie do miejsca w którym lenno Anheim zostało założone...
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Cudzoziemiec, Konrad Jakub Arped-Friedman, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
8 864,00 lt
Ten artykuł lubią: Henryk Wespucci, Roland Heach-Romański, Yennefer von Witcher, Laurẽt Gedeon I, Cudzoziemiec, Sorcha Raven, John Rasmusen, Peter West, Tomasz Ivo Hugo, Konrad Jakub Arped-Friedman, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Remigiusz Lwowski von Hochenhaüser.
Komentarze
Laurẽt Gedeon I
Tego z brodą i drzewcem z rotatora jakbym widział już na jakimś bitewnym polu ;)
Odpowiedz Permalink
Krzysztof von Thorn-Macak
@Laurencjusz: Bo to ten sam koleś ;)
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Bracie super :) Kolejne trzy opisy już czekają na swoją publikację ;)
Odpowiedz Permalink
Tomasz Ivo Hugo
Świetny opis, cieszę się, że Ród von Thorn sam ruszył z taką inicjatywą.

P.S.
Z chęcią bym poznał tego p. Długosza
Odpowiedz Permalink
Krzysztof von Thorn-Macak
Długosz żył jeszcze w czasach przedinternetowych w związku z czym będzie go bardzo ciężko poznać. A szkoda, bo sam chętnie bym z nim w polemikę na kilka tematów wszedł... A tak zostały nam już tylko jego pamiętniki i kronika.
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
A czy przypadkiem motywem przewodnim nie był artykuł na forum Tymoteusza Wrigleya? ;D
Odpowiedz Permalink
Krzysztof von Thorn-Macak
Zdaje się, że Tymoteusz (jeśli to on faktycznie był - musiałbym sprawdzić a to niestety skradłoby czas, którego nie mam) pierwszy rzucił hasło blazonowania herbów. I tak to poszło. Zaś jeśli chodzi o palmę pierwszeństwa... Zaraz. Czy chodzi nam o palmę pierwszeństwa czy o fun, zabawę i tworzenie czegoś z niczego? :)
Odpowiedz Permalink
Rihanna Aureliuš-Sedrovski
Kolejny super opis :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.