Gazeta Teutońska, Gotfryd Slavik de Ruth, 03.04.2017 r. o 21:59
[TIH] Kartka z kalendarza
Seria wydawnicza: Teutoński Instytut Historii

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
70KvK9tl.png

Czasy przed internetowe:

956 Ekskomunika króla Karydiusza VI
Wielki kapłan głównego boga enderesjan Teusa– Notger z Detzoni ekskomunikował króla enderesjan Karydiusza VI, co oznaczało zwolnienie z przysięgi wierności wszystkich jego poddanych. Wcześniej na wiecu kapłanów w Assur– Karydiusz VI zakwestionował legalność wyboru Notgera z Detzoni i wypowiedział mu posłuszeństwo. Konflikt zakończyła dopiero śmierć Monarchy w 960 r.

1834 Urodził się Edbert Asta-Kulko
Urodził się Edbert Asta-Kulko, chemik, profesor chemii technicznej i nieorganicznej uniwersytetu w Złotym Grodzie, członek czynny Cesarskiej Akademii Umiejętności. Prowadził badania nad katalizą, ropą naftową i roztworami, a także w dziedzinie metrologii. Opracował metodę produkcji prochu bezdymnego. Był ostatnim, siedemnastym dzieckiem Iwana Kulko i Marii Asta. Zmarł 2 lutego 1907 roku w wyniku upadku z konia.

1886 Egzekucja Stanisława Honorka
Zginął na stokach Cytadeli w Złotym Grodzie- Stanisław Honorka , działacz Wielkiego Proletariatu, pierwszej Teutońskiej partii robotniczej, skazany w procesie 29 proletariatczyków w 1885 roku, razem z nim zostali straceni: Piotr Bardo , Jan Much-Kul i Michał Orestes. Pozostali skazani w procesie otrzymali wyroki wieloletniego wiezienia.

1896 Zwołanie pierwszego Parlamentu w Ruhnhoff
Cesarz Tracjusz II „Krwawy” zmuszony katastrofalnym stanem państwa, trudną sytuacja polityczną i gospodarczą zwołał przedstawicieli społeczeństwa – Parlament. Było to pierwsze od czasów zjednoczenia w 1673 r. zwołanie parlamentu z przedstawicieli trzech stanów. Był to koniec rządów absolutnych w Cesarstwie; w konsekwencji wybuchła rewolucja lipcowa 1897 r i cesarz abdykował na rzecz siostrzeńca Wiktora.

1899 Bertold Liga de Tur zaprezentował kinematograf.
W wielkiej sali operowej w Srebrnym Rogu, został po praz pierwszy w Teutonii zaprezentowany Kinematograf. Dokonał tego Bertold Liga de Tur, bogaty przemysłowiec z Nowej Marchii. Korzystając z wynalazku braci Lumiere, zbudował pierwszy taki egzemplarz oparty na skokowym przesuwie taśmy za pomocą chwytaka. Pokaz wywołał nie małe poruszenie wśród zgromadzonych.

Czasy internetowe :

Kwiecie 2004
5 kwietnia Cesarz zdymisjonował rząd Twardowskiego, odraczając jednocześnie termin wyboru nowego do czasu ukonstytuowania się Senatu II kadencji. Wybranymi do Senatu II kadencji (wybory trwały od 9 do 12 kwietnia) zostali: Rafał Brat, Patryk Kroll i Paweł Skiba (frekwencja wyniosła 89%). Dwaj pierwsi nie złożyli de facto ślubowania senatorskiego, przez co Senat w okrojonym składnie uchwalił nową konstytucję, likwidują Senat i rząd, a powołująca nowy organ ustawodawczo - wykonawczy – Radę Koronną. Ta Konstytucja z pewnymi zmianami obowiązywała aż do stycznia 2005 roku. 4 kwietnia został zawarty traktat między Cesarstwem a Księstwem Skytji. Kwiecień był miesiącem, w którym na liście dyskusyjnej Teutonii padło najwięcej wypowiedzi - ponad 1000. Powstała firma Porngothica założona przez... Porngothica - nowego bardzo aktywnego mieszkańca Cesarstwa. 8 kwietnia opublikowane zostało oświadczenie kanclerza Rządu Księstwa Sarmacji, w którym sarmacki szef rządu stwierdza ze Cesarstwo Teutonii jest w pełni samodzielnym, suwerennym i pokojowo nastawionym państwem wirtualnym. W połowie kwietnia na zaproszenia Cesarza do Teutonii z wizytą przybywa Książę Sarmacji Piotr Mikołaj.

Kwiecień 2005
Przez prawie cały kwiecień Wieści Teutońskie wstrzymują działalność i są aktywne dopiero od 24 kwietnia. 3 kwietnia Namiestnik Marchii Teutońskiej otrzymawszy wieści o śmierci Ojca Świętego ogłasza trwającą tydzień żałobę. 11 kwietnia do Teutonii zapisuje się Timios Kiechajas, późniejszy jej Namiestnik. 17 kwietnia Artur Roszkowski zostaje powołany na Starostę Baronii Enderasji. 20 kwietnia markiz Jakob reaktywuje Likejon, zwany o tej pory Uniwersytetem Teutońskim, uniwersytet ten oferował bezpłatne kształcenie na kierunkach prawa i historii. 26 kwietnia senat przegłosował nowy Statut Marchii Teutońskiej, który m.in. wprowadzał demokrację pośrednią (na 11 senatorów głosowało 6, wszyscy ZA). 28 kwietnia z okazji rocznicy powstania Zielnyboru Alex Sobecki, burmistrz, otrzymuje od Namiestnika tytuł Podłowczego. W połowie marca markiz Jakob, ze względu na niedopełnianie obowiązków przez Kanclerza Tomasza Kurcza, zrzeka się wszystkich pełnionych funkcji. Kilka dni przed tym Michał Dahlke zostaje Prokuratorem Marchii. W trakcie tego miesiąca zaczęły się powoli pogarszać relacje pomiędzy Wojciechem kaw. Kaczmarczykiem a mar. Jakobem.

Marzec i Kwiecień 2009
W marcu pojawił się diuk Michał Laski na liście dyskusyjnej Nowej Teutonii, jako reprezentant Sarmacji. Pojawiły się pierwsze głosy i pertraktacje pomiędzy Nową Teutonia , a Sarmacją o zjednoczeniu Marchii i Królestwa. W marcu (18.03) król Nowej Teutonii Łukasz August oraz książę Sarmacji Daniel Łukasz wygłosili wspólne oświadczenie ws. zjednoczenia Teutonii. W tym momencie pojawiła się nazwa "Królestwo Teutonii". W kwietniu w Księstwie Sarmacji doszło do referendum ws. kontynuacji procesu inkorporacji i zjednoczenia obu krajów. Pięćdziesiąt procent biorących udział w referendum wyraziło chęć kontynuacji procesu.

Kwiecień i Maj 2010
Kwiecień przyniósł ze sobą Konstytucję Królestwa, co było radosnym wydarzeniem. W Teutonii nadal jednak aktywność była na dość niskim poziomie, a Sarmacja zbierała swoje siły po "Przepadzie". Najgorsze miało jednak nastąpić Dnia 18 maja 2010 roku król Łukasz August abdykował, a tym samym kończy się pewien rozdział teutońskiej historii.

Kwiecień 2012
Kwiecień był niezwykle radosnym miesiącem dla Teutończyków. Dnia 15 kwietnia odbyła się koronacja Michaela von Lichtensteina na króla Teutonii (tytuł królewski nadany na mocy zreformowanej konstytucji), który został pierwszym władca Teutończyków niepochodzącym z dynastii Harmeliuszowsko-Hergolienowskiej. Koronacji dokonali Wielki i Przewielebny Mistrz Loży Rycerzy Teutońskich Vladimir Iwanowicz oraz Jego Książęca Mość Książę Sarmacji Piotr II Grzegorz zgodnie ze specjalnie opracowanym na ten dzień ceremoniałem koronacyjnym "Ritus Teutonicus".

Kwiecień 2013
Marzec wiążę się z powrotem do Teutonii JKW Patryka I Labackiego (vel Krolek), który jest jednym z dwóch przedstawicieli pierwszej generacji Teutończyków (obok JCW Jakoba). Na VIII Sesji Senatu przyjęto nowelizację konstytucji wprowadzającej demokrację bezpośrednią. Nowelizacja zmieniła dotychczasowy skład Senatu (czterej naczelnicy miejscowości oraz dwóch senatorów elekcyjnych), w którym prawo zasiadania zostało przeniesione na wszystkich obywateli teutońskich. Na początku marca pojawił się pomysł Vladimira Iwanowicza von Lichtensteina na współpracę z niemieckimi mikronacjami (Institut der Zusammenarbeit). Idea niestety upadła.
Serduszka
11 821,00 lt
Ten artykuł lubią: Tomasz Ivo Hugo, John Rasmusen, Andrzej Fryderyk, Aleksander Damian von Thorn-Chojnacki, Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza, Kuba Hogh-Sedrovski, Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski, Laurẽt Gedeon I, Vladimir ik Lihtenštán, Yennefer von Witcher, Alfred Fabian von Tehen-Dżek, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Krzysztof von Thorn-Macak, Adam Jerzy Piastowski.
Komentarze
Jahn Dagobard ik Thórn-Mákovski
Kawał dobrze przytoczonej historii. Zawsze lubiłem czytać artykuły TIH-u. Dziewczyny możecie zacząć rzucać staniki! :D
Odpowiedz Permalink
Vladimir ik Lihtenštán
Institut der Zusammenarbeit :3 Szkoda, że to nie wypaliło. Pamiętam, że na niemieckim odpowiedniku Forum Mikronacji przekazywałem zaproszenie na 13-lecie KS i nawet ktoś od nich pojawił się na naszym ircu.
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Jak zwykle wspaniała robota Sławku! Gratuluję!
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Jak zawsze staram się dbać, o naszą wiedze historyczna. Oraz w jak najprostszy sposób, ukazywać naszą historie Sarmatom.
Dziękuję za miłe słowa.
Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Kiedyś będziemy musieli nawiązać współpracę ;) ale na to przyjdzie czas :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
TIH zawsze był otwarty dla nowych i chetnych do pracy. A ja raczej złym szefem nie jestem hehe.
Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Nie wiem czy współpraca Teutońsko - Baridajską dla dobra Sarmacji ma prawo bytu no ale ;) w razie czego odezwę się
Odpowiedz Permalink
Eradl Adrien Marcus Pius da Firenza
Powiew historii zawsze na propsie :)
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
Ten, kto nie pielęgnuje swojej historii, nie dba o nią i nie uczy się na własnych błędach, nie wie nic o swojej mikronacyjnej tożsamości! - To powiedziałem ja, tu i teraz dla potomnych, żeby za 10 lat Sławek mógł użyć tego jako proroczy cytat do zapisania w TIH ;)
Odpowiedz Permalink
Alfred Fabian von Tehen-Dżek
Może pięć lat wystarczy?
Odpowiedz Permalink
Adam Jerzy Piastowski
No, jak dobrze pójdzie to wystarczy ;)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Czas biegnie nie ubłaganie; jak pokazuje ta kartka. A i tak historia sama decyduje co jest ważne a co nie...
Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.