Głos Sclavinii, Cudzoziemiec, 05.04.2017 r. o 17:02
Rozbudowa metra w Eldoracie

Artykuł został oznaczony jako Artykuł na Medal.
Budowa metra to nie w kij dmuchał!

RCA Consulting Gorup, firma mająca wieloletnie doświadczenie w zakresie usług doradztwa, sondaży, oraz oczywiście budowlanki, podjęła się realizacji budowy dodatkowej stacji i linii metra w Eldoracie, stolicy Konsulatu Sclavinii.

Inżynierowie firmy rozpoczęli swe prace od zaprojektowania nowoczesnej stacji, która stanąć miała przy ulicy Musztardowej. Prace koncepcyjne ruszyły jeszcze w ubiegłym roku, a już kilka tygodni później wbijano pierwszą łopatę pod wykop, w którym stacja miała się zmieścić. Nowoczesny design stacji zapewnić miało nietypowe podejście do wykorzystania betonu konstrukcyjnego wzbogaconego o elementy perforowanych tafli miedzi.

521GRou9.jpg
Jeden z pierwszych planów koncepcyjnych nowej stacji na przyszłej Linii nr 3

Początkowo geolodzy wspomagający budowę trafili na drobne problemy. Okazało się, że w przeszłości w tym miejscu mieściły się bunkry Waffen-OK, które po opuszczeniu zostały zalane specjalną, cholernie twardą odmianą, betonu.
Q7LajFh6.jpg
Odkrywka pod nową stację w pełnej krasie

Wysadzenie tych pozostałości, wykorzystanie zebranego materiału na później zajęło kilka dni, jednak wkrótce potem budowa zaczęła posuwać się dalej. Dość szybko wzmocniono podłoże, a dzięki temu, że w całej stolicy Konsulatu poziom wód gruntowych (w związku z ich nadmierną eksploatacją) jest dość niski, nie było dalszych przeszkód by kontynuować budowę.

EmG9jc04.jpg
Fragment stacji L3 Musztardowa przed wejściem ekip upiększających

W tym samym czasie pod ziemie została wprowadzona, specjalnie ściągnięta z dalekiego Wolnogradu, trochę większa glebogryzarka. TBM (Tunnel Boring Machine) to wielka maszyna, która u swego czoła ma blisko 20 metrową tarczę, której zadaniem jest kruszenie skał i drążenie w nich tunelu. W dalszej swej części maszyna posiada taśmociąg, który pozwala na szybkie odprowadzanie urobku, i automatyzację procesu układania płyt tunelowych.

10LzD8v6.jpg
Sprowadzona z Wolnogradu glebogryzarka z linii wielkich TBMów

a47c2z5v.jpg
Maszyna TBM, pieszczotliwie zwana "Zębuszką" już pod ziemią

G45Lsx3e.jpg
"Zębuszka" od środka

Automatyzacja procesu drążenia i układania tunelu pozwala na zaoszczędzenie wielkiej ilości czasu, przez co budowa postępuje szybko i sprawnie. Szybko okazało się, że założone przez projektantów terminy zostaną znacznie wyprzedzone. "Zębuszka" została wprowadzona do tunelu od strony stacji L2 Hetmańska Dworzec Kolejowy i drążyłą tunel w kierunku L3 Musztardowej, a następnie, po przejściu przez teren budowy nowej stacji, w kierunku L1 Anonimowego Monarchofaszysty. Dzięki tak obranej drodze powstał zupełnie nowy, kilkukilometrowy, tunel metra łączący północną część miasta z jego wschodnim krańcem i linię L2 z linią L1. Śladem nowej trasy, począwszy od stacji Anonimowego Monarchofaszysty, a na Alei Zerystów kończąc, utworzona została nowa linia L3.

ql5462gs.jpg
Czymże jest ludzki żywot na tle naszej "Zębuszki"

Prace nad drążeniem tunelu udało się zakończyć w miesiąc od ich rozpoczęcia. Równie szybko postępowała budowa stacji Musztardowa. Wyprzedzając harmonogram już o ponad dwa miesiące można było spokojnie skupić się na wyposażeniu technicznym tunelu, stacji i transformatorowni. W krótkim czasie tunel prezentował się wspaniale, i można było zaprosić na jego zwiedzanie oficjeli. Pierwszy całą jego długość, z powieścią Metro 2033 w dousznych słuchawkach, przeszedł Konsul Sclavinii Excelencja Roland Heach-Romański.

510XxD2U.png
Tunel L3 w całej swej okazałości

Kiedy budowa dobiegła końca rozpoczął się przetarg na wagony metra, które obsługiwać mają nową trasę. W przetargu stanęło kilka firm nieświadomych faktu, że i tak wszystko jest ustawione a wygrać ma lokalny producent PESA (Pierwsza Eldoracka Spółka Akcyjna), która zaprezentowała (co by nie było) wspaniały i tajemniczy koncept. Firma oczywiście wygrała w cuglach, a Ratusz zamówił 10 nowych pociągów, które już wkrótce wyjadą na trasę.

69QjT3pJ.jpg
Koncepcja pociągu podziemnego na nową linię L3. Producent PESA (Pierwsza Eldoracka Spółka Akcyjna), foto od producenta
Cytuję:
m_A0062.pngTo dla nas duże wyróżnienie, że władze Konsulatu postanowiły zaufać naszej firmie i powierzyć jej tak odpowiedzialną realizację. Budowa trzeciej linii eldorackiego metra to była dla nas ciekawa przygoda, a doświadczenia zdobyte w trakcie jej trwania z pewnością przełożą się zaoferowanie jeszcze lepszych produktów w przyszłości. Zdecydowaliśmy się użyć technologii bezodkrywkowej, co pozwoliło na zmniejszenie ilości utrudnień dla mieszkańców sclavińskiej stolicy. Maszyna TBM, którą ściągnęliśmy do tego zadania aż z Wolnogradu, spisała się doskonale, a robotnicy tak ją polubili, że nadali jej swojskie imię "Zębuszka". Oddając zamkniętą już budowę władzom Eldoratu jestem szczęśliwy, że udało nam się skrócić czas realizacji o ponad trzy miesiące. Mieszkańcy już wkrótce będą się cieszyć z jeszcze lepszej komunikacji publicznej w swoim mieście.
Robert von Thorn, CEO RCA Consulting Group

Prace nad budową nowej nitki metra zakończyły się w sumie trzy miesiące przed planowanym terminem. Dzięki wielkiemu wysiłkowi inżynierów, robotników i kadry zarządzającej udało się uniknąć przestojów, strajków, zatruć tlenem i innych nieprzyjemności. Eldorat tym samym domknął ring wokół Nowego Centrum miasta łącząc wszystkie dotychczasowe linie metra w jeden spójny system. (Kliknij tu by zobaczyć duży plan).

15088b9G.png

Dodatkowo, niejako przy okazji, mamy okazję zaprezentować Państwu kompletny schemat połączeń komunikacji publiczneej w Eldoraie, metro plus komunikacja naziemna (specjalnie nieopisana by zostawić pole do swobodnego ustalenia co i jak). (Tu duża wersja).

763sAdD1.png
Dotacje
1 500,00 lt
Dotychczasowi donatorzy: Yennefer von Witcher, Adunaphel Kovall, Tomasz Ivo Hugo.
Serduszka
9 359,00 lt
Ten artykuł lubią: Mustafa Owski, Henryk Wespucci, Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek, Guedes de Lima, Yennefer von Witcher, Arcadio Norbert dal Deliart-Wissener, Paulus Buddus, Jan via Teutończyk, Fryderyk von Hohenzollern, Krzysztof von Thorn-Macak, Ignacy Popow-Chojnacki, Adunaphel Kovall, Tomasz Ivo Hugo.
Komentarze
Alfred Fabian von Hohenburg Tehen-Dżek
No i fajnie ;) będzie czym jeździć jak przejadę się do Eldoratu ;)
Odpowiedz Permalink
Guedes de Lima
Ekstra! Koniec z korkami. Tylko co ze smogiem?
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Metro jest napędzane najbardziej podłym, sprowadzanym specjalnie z Baridasu, węglem. Tylko tam jest aż tak fatalny, że fanatycy smogu go uwielbiają.
Odpowiedz Permalink
Yennefer von Witcher
Cieszy mnie bardzo, że Eldorat tak żwawo zaczął się rozwijać :)
Odpowiedz Permalink
Jan via Teutończyk
Dobra robota! W końcu można w miarę sprawnie i szybko poruszać się po naszym mieście w pogoni za kwiatangami! :-)
Odpowiedz Permalink
Ignacy Popow-Chojnacki
Wow, cieszę się, że w końcu będę miał czym jeździć. Achh, moment! I tak mam swój wspaniały samochód i nie zamienię go na nic innego. Ale przynajmniej miasto to odciąży, za dużo tego smogu, precz, precz!
Odpowiedz Permalink
Adunaphel Kovall
Prace widze ładnie idą ;3 Pięknie się rozwijamy, oby tak dalej :)
Odpowiedz Permalink
Gotfryd Slavik de Ruth
Bardzo fajny i treściwy artykuł :) brawo
Permalink
Sławomir von Hohenzollern-Wikidajło
Te stare trolejbusy się rozlatywały, ale metro? Ciche i przyjemne,i,jakie szybkie.
Odpowiedz Permalink
Gniewosz Sforski
Gdy tylko będę w okolicach to muszę się przejechać!
Odpowiedz Permalink
Roland Heach-Romański
Wcześniej miałem zapytać, ale mi z głowy wyleciało. W czym tak piękne plany robiliście? :D
Odpowiedz Permalink
Cudzoziemiec
Edraw Max :)
Odpowiedz Permalink

Musisz się zalogować, by móc dodawać komentarze.