Kącik Redaktorski

--- Teutoński Maj ---

OPRACOWANIE✶ KSIĘGA PRZYCZYN ✶


Nastał kwiecień 2006 roku. Książ Piotr Mikołaj w trakcie dyskusji o przeniesieniu Księstwa z listy dyskusyjnej na forum rzucił luźnym stwierdzeniem, iż początkowo ów pomysł wydawał mu się atrakcyjnym rozwiązaniem, lecz w najbliższej przyszłości nie znajdzie czasu aby się tym zająć. Tymczasem ostatni Regent Cesarstwa Teutonii, niejaki Karol "Kano" N., pochłonięty czarem wspomnień porównał ową sytuację do tej jaka miała miejsce tuż przed upadkiem Cesarstwa. Mianowicie, "kiedy to szanowny Cesarz Jakob też stwierdził, że niestety nie będzie już miał czasu na zajmowanie się państwem. I to był koniec Cesarstwa jako takiego..." Aluzja była oczywista i lekko złośliwa tak jak na Teutończyka przystało. Jednak cała dyskusja poszła nieco innym torem.

W toku rozmów na światło dzienne zaczęły wychodzić absolutystyczne ambicje Przewielebnego Książa. Ziarenkiem, z którego one wykiełkowały była wypowiedź Macieja "Skarbniqa" Poleszczyka, który zasugerował, że na czas nieobecności Książa "jego prawa i obowiązki powinny przejść w ręce władz wybieralnych i urzędników." W odpowiedzi Książ Piotr Mikołaj podjął się oceny bieżącej sytuacji politycznej panującej w Księstwie, w której jasno zaznaczył, iż ustrój demokratyczny nie pasuje do charakteru społeczeństwa sarmackiego, a co za tym idzie żadnego przekazania sterów na czas określony nie będzie. "[...] demokracja pasuje Sarmacji jak krowie siodło" - stwierdził. Ponadto w swojej wypowiedzi zawarł on także krytykę rządzącej partii, opis powszechnego burdelu i gównoburzy (tj. opis sarmackiego Kurvenhauzu) i zażenowanie postawą społeczeństwa.

Przekaz był jasny. Zasiadający na Książęcym Stolcu Piotr Mikołaj rzygał już całą tą sytuacją, a za panaceum obrał sobie ograniczenie demokracji w państwie.